جمعه, ۷ آذر , ۱۳۹۹ 12 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • مفردات طب سنتی
  ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۵۴
  بازدید 22
  1
  مبانی علم مفردات از جمله باورهای نادرست رایج میان مردم این است که طبیبان طب سنتی، تنها با گیاهان دارویی به مداوای بیمار می پردازند؛ در حالی که طبيب، از طبیعت برای درمان کمک می گیرد.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : مفردات دایره المعارف طب سنتی سید محمد علی سید نظری (ص 9 تا ص 10)

  مفردات طب سنتی

  طبق مطالعات گروه علمی سایت طب الابدان؛ برای درمان بیماری، روش هایی متعدد در طب وجود دارد. گاه بیماری، تنها با برخی راهکارها درمان پذیر است؛ مانند تنظیم خواب و بیداری بیمار، و گاه بیمار باید دارو مصرف کند؛ گاهی نیز باید با انجام افعالی یداوی درمان شود؛ مثل حجامت یا فصد. درمان از طریق تجویز دارو، متداول ترین شیوه در تمام دنیاست.

  از جمله باورهای نادرست رایج میان مردم این است که طبیبان طب سنتی، تنها با گیاهان دارویی به مداوای بیمار می پردازند؛ در حالی که طبیب، از طبیعت برای درمان کمک می گیرد و هر آنچه در طبیعت می یابد، با در نظر گرفتن خواصش در نسخه نویسی و داروسازی به کار می برد که به این مواد گیاهی، حیوانی یا معدنی، مفردات می گویند.

  بنابراین از گذشته تاکنون ، انسان ها با توجه به محیط پیرامون خود و یافتن خواص بسیاری از مفردات، توانسته اند طی هزاران سال آزمون و خطا، با عوارض و منافع آن ها آشنا شوند. بخشی از این اطلاعات را پیامبران الهی و ائمه اطهار علیهم السلام به بشر آموخته اند و بخش دیگر، رهاورد تجربه ها و آزمایش های خود بشر است. پیامبران و ائمه اطهار علیهم السلام موارد ضروری و لازم برای بشر را به آنان آموخته اند و راه کشف بقیه مفردات را برای آن ها باز کرده اند؛ همچنین موارد حرام را نیز متذکر شده اند. در این میان برخی اطباء به حرام یا حلال بودن دارو بی توجه اند که ما این شیوه را هرگز نمی پذیریم.

  لازمه تسلط طبیب طب سنتی به طبیعت

  طبیب باید به طبیعت، خواص و نحوه استفاده از مفردات، تسلط کافی داشته باشد. هر چه دانش وی در علم مفردات گسترده تر باشد، درمان موفق تر خواهد بود. در کتب مفردات، مواردی چون ماهیت مفرد، خواص و مقدار مصرف مفرد که در نسخه نویسی لازم است، باید بررسی شود؛ به همین دلیل هرچه کتاب مفردات غنی تر باشد، نسخه نویسی قوی تر خواهد بود.

  مفردات طب سنتی در چهار بخش کلی مفردات گیاهی، قارچی، حیوانی و معدنی تقسیم می شود. هر مفرد، شناسنامه مخصوص خود را دارد

  نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره کرد، این است که نسخه های ارائه شده برای هر مفرد، تنها جهت آشنایی با افعال و خواص آن مفرد است، به همین دلیل توصیه می شود که این نسخه ها را حتما با مشورت طبیب مجرب، مورد استفاده قرار دهید.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.