یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ 14 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • مفردات طب سنتی: مادیت، طبیعت و خاصیت
  ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
  بازدید 22
  1
  مفردات طب سنتی مفردات طب سنتی، دارای مادیت، طبیعت و خاصیت هستند که در موارد گوناگون، یکی از این موارد در نظر گرفته می شود.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : مفردات دایره المعارف طب سنتی سید محمد علی سید نظری (ص 13 تا ص 14)

  بخش های مفردات طب سنتی: مادیت، طبیعت و خاصیت

  با توجه به تحقیقات گروه علمی سایت طب الابدان؛ مفردات طب سنتی، دارای مادیت، طبیعت و خاصیت هستند که در موارد گوناگون، یکی از این موارد در نظر گرفته می شود:

  ١. مادیت: وقتی مادیت یک مفرد در نظر گرفته شود، میزان کالری و موادی مغذی آن مد نظر است؛ مثلا گوشت تازه بره، بالماده کثیرالغذا و صالح الکیموس است.

  ۲. طبیعت: وقتی طبیعت مفرد در نظر گرفته شود، گرمی، سردی، تری یا خشکی آن مدنظر است؛ مثلا آویشن، بالطبیعه گرم و خشک است. اغلب، زمانی طبیعت مفرد را در نظر می گیریم که مقصودمان تعدیل مزاج باشد، برای مثال زمانی که بدن بیمار ما دچار سردی شده باشد، از داروهایی با طبیعت گرم استفاده می کنیم.

  مفردات

  ٣. خاصیت: وقتی خاصیت مفرد در نظر گرفته شود، فعلی که آن مفرد روی بدن انجام می دهد، مدنظر است؛ مثلا اسطوخودوس، بالخاصیه مقوی اعصاب است؛ یعنی باعث تقویت اعصاب می شود.

  هر ماده ای، غذائیت، طبیعت و خاصیت دارد؛ مثلا برنج خام، بالماده کثیرالغذا، بالطبیعه سرد، و بالخاصیه قابض است؛ ولی اینکه می گویند برنج خام، بالخاصیه قابض است، قابض بودن آن مدنظر است، نه اینکه برنج خام نمی تواند بالطبیعه یا بالماده تأثیر بگذارد. بهتر است طبیعت دوا با خاصیت آن برای بیمار سازگار باشد، اگر چنین نبود، با مصلح آن را اصلاح می کنیم؛ (جاشیه ۱٫ غذاییت. ۲٫ مزاج.)

  مثلا اگر دوای مسکنی با طبیعت گرم برای بیمار تجویز شود و بیمار به غلبه سردی دچار باشد، دوا هم مسکن درد است و هم تعدیل کننده مزاج؛ ولی اگر بیمار به غلبه گرما مبتلا باشد، باید کنار آن دوا، مصلح سرد قرار داد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.