پنج شنبه, ۱۳ آذر , ۱۳۹۹ 18 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • (بخش دوم) شافیه معجزه طب اسلامی
  ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
  بازدید 28
  0
  شافیه معجزه طب اسلامی مقداری سیر پوست کنده تهیه و آن را خرد کن ولی نه آنقدر که نرم شود، و آن را درون پاتیل یا ظرفی که حاضر است ریخته و سپس حرارت ملایمی زیر آن روشن کن. سپس روغن گاو را بهاندازه ای اضافه می کنی که ...
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : کافی در طب اسلامی (109تا 115).

  (بخش دوم) شافیه معجزه طب اسلامی

  خداوند این دارو را توسط جبرئیل بر رسول خود نازل کرد:
  مقداری سیر پوست کنده تهیه و آن را خرد کن ولی نه آنقدر که نرم شود، و آن را درون پاتیل یا ظرفی که حاضر است ریخته و سپس حرارت ملایمی زیر آن روشن کن. سپس روغن گاو را بهاندازه ای اضافه می کنی که روی سیر را بگیرد و با شعله ملایم حرارت می دهی تا روغن را به خود بگیرد،

  (حاشیه۱۱۵ در کتاب آمده (یتعافوا) ولی صحیح آن (یتفانوا) است. ۱۱۶ در کتاب آمده : (لقح) هولی صحیح آن (نفخ ) است.)

  بار دیگر مقداری روغن اضافه کن تا به خود بگیرد و این کار را آنقدر تکرار کن تا اینکه دیگر سیر چیزی به خود نگیرد. سپس بر آن شیر گاو جوان ریخته و با شعله ملایم حرارت ده و همانند روغن عمل کن تا اینکه دیگر شیر را نیز به خود نگیرد. سپس به سراغ موم عسل رفته و عسل را از آنجدا کرده و جداگانه حرارت می دهی و نباید ذره ای موم در آن باشد، سپس آن را روی سیر ریخته و با شعله ملایم حرارت بده همانگونه که با روغن وشیر عمل کردی.

  آنگاه به سراغ ده درهم سیاه دانه رفته و آن را نرم کن بکوب و بدون اینکه آن را صاف کنی پاک کن. و به اندازه پنج درهم فلفل مرزنجوش تهیه و آن را کوبیده و درون آن ریخته و بر روی آتش حرارت بده تا مثل حلوا شود.

  سپس آن را فورا درون ظرفی که به روغن گاو چرب شده باشد بریز تا نه غبار ونه چیز دیگری و نه باد به آن نرسد. سپس آن را به مدت چهل روز درون ظرفی از جویا درون خاک قرار می دهی و البته هر چه بیشتر بماند بهتر است. مقدار یک نخود از این دارو را به هنگام شدت درد به بیمار می دهی.

  اگر بر این دارو یک ماه بگذرد. و به اندازه نصف گردو از آن پیش از غذا مصرف شود برای دندان درد و همه پیامدهای بلغم مفید است.

  اگر دو ماه بر آن بگذرد و به اندازه نصف گردو از آن به هنگام خواب مصرف شود، برای تب شدید مفید بوده و بهترین دارو برای هضم غذا و هر گونه بیماری چشم است.

  پس از سه ماه اگر پیش از غذا مصرف شود برای زهره صفراء و بلغم فوران کرده و برای هر بیماری دیگری که از پیامدهای فوران بلغم باشد مفید است.

  پس از چهار ماه، خوردن آن پیش از خواب برای تار شدن چشم و تنگی نفس به هنگام راه رفتن مفید است.

  پس از پنج ماه روغن بنفشه یا روغن کنجد تهیه و به اندازه نصف عدس از این دارو را با آن تفت داده و در بینی کسی که به سر درد شدید دچار است ریخته می شود.

  پس از شش ماه، به اندازه یک عدس آن را به همراه بنفشه ، صبح ناشتا درون سوراخ بینی که در سمت شقیقه ای است که درد می کند، ریخته می شود.

  پس از هفت ماه برای بادی که در گوش می پیچد مفید است. به اندازه یک عدس آن را باید صبح ناشتا به وسیله عصاره گل درون گوشی که درد می کند چکاند.

  پس از گذشت هشت ماه برای زهره حمراء وخوره مفید است. آن را به همراه آب پیش از صبحانه به هنگام طلوع خورشید صرف کرده و یا هر گونه که خواستی چرب کن و بر محل درد بگذار.

  پس از گذشت نه ماه، به اذن خداوند برای مسدود شدن رگ و پرخوابی وهذیان گوئی در خواب و ترس و بی تابی مفید است. به اندازه یک عدس از آن را با روغن بذر ترب، در حال ناشتا و هنگام خواب باید مصرف کرد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.