پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹ 13 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 163 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • توصیه های مهم هنگام غذا خوردن
  ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵
  بازدید 4
  0

  حالات روانی هنگام غذا خوردن آرام و با حوصله و بدون اضطراب و درگیری و فشار روحی، غذا بخوریم. هنگام اضطراب و عجله و… غذا خوب هضم و جذب نمی شود و اخلاط مضر تولید می شود. آنزیم های ناقص ترشح می شود و به معده فشار می آید. در روایات داریم که مدتی که […]

  ارسال توسط : منبع : کافی در طب صفحه 40

  حالات روانی هنگام غذا خوردن

  آرام و با حوصله و بدون اضطراب و درگیری و فشار روحی، غذا بخوریم. هنگام اضطراب و عجله و… غذا خوب هضم و جذب نمی شود و اخلاط مضر تولید می شود. آنزیم های ناقص ترشح می شود و به معده فشار می آید.

  در روایات داریم که مدتی که انسان سر سفره است از عمرش حساب نمی شود. غذا خوردن، کفش به پا داشتن، حتی پشت میز غذا خوردن نیز غلط و مضر است.

  تغییر تدریجی

  برنامه غذایی خود را کاملا به تدریج عوض کنید، از  تغییر انقلابی و سریع خودداری کنید،این کار موجب ضعف حافظه و حواسپرتی و اختلال‌های زیاد در اعضا و سیستم های دیگر می‌شود. شما فرض کنید ناگهانی و بدون تغییرات لازم به جای بنزین، گازوئیل به ماشین بریزید، حتماً باید تغییرات، متناسب با بیماری و یا سلامت شما باشد. یعنی اگر خیلی بیماری شما جدی نیست، کمی حوصله کنید و طی یک دوره ۳ الی ۶ ماه و با شروع کردن از حجم کم غذاهای جدید شروع نمایید و بعد به تدریج همه غذاها و برنامه ها را اصلاح کنید. ولی اگر بیمار هستید لازم و سریع‌تر برنامه غذایی خود را اصلاح کنید.

  پرهیزات در خوردن غذا

  پر خوری عامل بسیاری از بیماری ها است.

  پراکنده خواری ممنوع

  کنید دستورات غذایی و دارویی را در وعده‌های غذایی جمع کنید و از پراکند خوری و ریزه‌خواری پرهیز کنید. مثلاً  مویز، عسل، سرکه، پیاز، روغن ها، گوشتو هر برنامه‌ای که امکان دارد، به جای وعده‌های غذایی مصرف کنید، مثلاً عسل و مویز را میتوان با نان خورد تا هزینه غذایی شما پایین آید و ریزه خواری و پراکنده خواری هم نشود. حتی غذاهای دارویی را سعی کنید طوری تنظیم کنید که بعد از گرسنه شدن بخورید.میوه ها، نوشیدنی ها، شربت ها، دم کردنی ها را سعی کنید، هنگام خستگی یا تشنگی و موقع نیاز بخورید. پرخوری و پرنوشی نکنید.

  نهار

  در طب اسلامی و سنتی ایرانی آمده است که وعده نهار را نخورید یا خیلی سبک بخورید و شام را اوایل شب میل نمایید و زود بخوابید. ترشی معده، رفلاکس معده، شبها دیر خوابیدن، صبح دیر بیدار شدن، شام دیر خوردن، سردرد صبح ها، خواب و سردرد و سستی بعد از ظهر، تولید خلط های سودا و بلغم که ریشه ۹۰ درصد بیماری هاست، میل نداشتن به صبحانه و گرسنه از خانه خارج شدن و دهها مشکل دیگر، همه از آثار نهار است.

   

  حذف بی دلیل ممنوع

  هیچ غذای حلال و طیب را به کلی و برای مدت طولانی حذف نکنید. برخی از کسانی که نام خود را  طبیب سنتی گذاشته‌اند، زیاد می گویند: که این را نخور، آن را نخور و… نخورد بلکه روش صحیح این است که اولاً غذا طیب و پاک باشد؛ ترکیب و زمان خوردن و نحوه خوردن و تهیه درست باشد. تا جایی که امکان دارد خوراکی مفید از برنامه غذایی، حذف نشود. بلکه، حجم آن کم شود و یا با سایر خوراکی ها، مضرات آن اصلاح شود. این مطلب مهم است. مثلاً برای اصلاح مزاج بلغم، طبیبی می گوید: سرکه و ترشیجات و سردیجات نخور، فلان چیز نخور و… مدتی گرمیجات بخور این دستور بسیار ناقص و حتی خطرناک است. کسی که سرکه نخورد به شدت دچار ضعف حافظه و شدت شهوات و حواسپرتی و کند ذهنی و…  می شود. در حالی که روش صحیح این است که بگویند: سرکه و ترشی جات و سردیجات را مقداری کم کن و آن مقدار کم را همراه گرمیجات بخور. از آن طرف هم مصرف زیاد گرم ایجاد عوارض زیادی دارد که قبلاً عرض شد. البته مواد شیمیایی و سمی و غیر طیب مانند اکثر غذاهای کارخانه‌ای حتماً باید طرح شود. یا برخی غذاها که جنبه داروی قوی دارند مانند گیاهان دارویی و برخی ادویه جات و تخم ها( با اثر قوی، درجه ۳ و ۴) نباید خودسرانه و زیاد مصرف شوند.

  پس هیچ غذای طیب و حلال را به مدت طولانی حذف نکنید. بلکه  همراه با مصلح و به روش به اندازه صحیح مصرف نمایید.البته پرهیز کوتاه‌مدت؛ مثلاً حدود یک ماه( در صورت ضرورت)، اشکالی ندارد. ولی پرهیز بلند مدت فقط در بیماری‌های شدید و در صورت ناچاری جایز است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.