جمعه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۹ 19 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • (بخش اول)توصیه ها و الگوهای غذایی از کتاب شریف کافی
  ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸
  بازدید 39
  0
  الگوهای غذایی از کتاب شریف کافی امام رضا ( عليه السلام ): انجیر، بوی با، دهان را می برد، دهان و استخوان ها را استحکام می بخشد، مو بر می رویانه، درد را می برد و با وجود آن ، دیگر به دارویی نیاز نیست.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : کافی در طب اسلامی (120 تا 121)

  (بخش اول)توصیه ها و الگوهای غذایی از کتاب شریف کافی

  ۱- انجیر

  امام رضا ( علیه السلام ): انجیر، بوی با، دهان را می برد، دهان و استخوان ها را استحکام می بخشد، مو بر می رویانه، درد را می برد و با وجود آن ، دیگر به دارویی نیاز نیست.

  انجیر

  ۲- پنیر خشکیده ( پنیر پیتزا)

  امام صادق (علیه السلام ): دو چیز مناسب اند که به هیچ درون نادرستی در نیاید، مگر این که آن را درست (و سالم ) کنند. آن دو چیز مناسب ، عبارت اند از: انار و آب نیم گرم ؛ و آن دو چیز نامناسب نیز عبارت اند از: پنیر و گوشت خشک شده .

  ۳- آویشن و نمک

  امام صادق (علیه السلام) فرمود: چهار چیز، چشم را جلا می دهد، سودمند است و هیچ زیانی ندارد. درباره آنها از امام (علیه السلام) پرسیدند.

  فرمود: آویشن و نمک ، وقتی با هم باشند، نانخواه و گردو، وقتی با هم باشند.

  به ایشان گفتند: این چهار چیز، وقتی با هم باشند، به چه کار می آیند؟

  فرمود: نانخواه و گردو، (چون در بر هم قرار گیرند،) بواسیر را می سوزانند، باد را دور می کنند، رنگ پوست را زیبا می سازند، معده را سختی (مقاومت ) می دهند و کلیه ها را گرم می کنند. اما آویشن و نمک ، (چون در بر هم قرار گیرند،) بادها را از دل برون می رانند، انسدادها را می

  گشایند، بلغم را می سوزانند، آب (منی ) را زیاد می گردانند، بوی دهان را خوش می سازند، معده را نرمی می دهند، بوهای بد را از دهان می برند و آلت را سفتی می بخشند.

  ۴- آویشن و سیاهدانه

  درباره پیامبر خدا، چنین روایت شده که داروی هضم کننده و آویشن و سیاه دانه و جو است. چون مواد سفیده دار یا غذایی که سنگین بود، می خورد این مواد را با هم آسیاب کرده و آرد آن را با نمک نیم کوفته همراه می کرد و غذای خویش را بدان آغاز می کرد و می فرمود: چون این دارو را بخورم ، با کی از این ندارم که چه چیزی خورده باشم . و می فرمود: همین دارو معده را تقویت می کند، بلغم را از میان بر می دارد و مایه ایمنی از کجی دهان است.

  رئیس دانشکده طب سنتی ایران آقای خیراندیش میگوید با سیاهدانه و عسل حتى تومور مغزی و سنگ کلیه و … را درمان میکنیم.
  (حاشیه ص ۱۳۶ الکافی ج ۶ ص ۳۵۸ | ۱۳۷ همچنین ، ر. ک: مبحث بعد (اندوه و بیماری ) و ص ۶۵ (عوامل شادابی : ح ۹۲). ۱۳۸ مکارم الاخلاق ج ۱ ص ۴۱۶)

  ۵- آب وسط غذا

  امام رضا (علیه السلام ): هر کس می خواهد معده اش او را آزار ندهد، میان غذا خوردن، آب ننوشد تا آن را به پایان برساند زیرا که هر کس چنین کند رطوبت در بدنش می نشیند و معده اش ضعیف می شود و رگ ها نمی توانند نیروی موجود در غذا را بگیرند چه اگر پی در پی آب به معده ریخته شود، معده، فراخ می گردد.

  ۶- خاک خوردن

  امام باقر (علیه السلام ): هر کس خاک بخورد، تنش به خارش می افتد، به بواسیر گرفتار می شود، بیماری و بدی در درونش برانگیخته می گردد، و نیرو از پاهایش می رود، و هر چه نیز در این فاصله ، یعنی از دوره سلامت پیش از خوردن خاک تا بهبود دوباره ، از اعمال (عبادی ) او کم شود، بر آن ، باز خواست گردد و کیفر ببیند.

  (حاشیه۱۳۹ مکارم الاخلاق ج۱ ص ۴۰۷ ۱۴۰ طب الامام رضا (ع) ص ۳۵ ۱۴۱ ثواب الاعمال ص ۲۹۳)

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.