چهارشنبه, ۵ آذر , ۱۳۹۹ 10 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 270 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • (بخش اول) چگونگی کار و فعالیت زنبور در بیان حکیم حسین خیراندیش
  ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
  بازدید 10
  0
  چگونگی فعالیت زنبورها تولید عسل از انواع گلها توسط زنبور عسل
  ارسال توسط : نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : کتاب داروهای اساسی در طب اسلامی تالیف دکتر حسین خیر اندیش(صفحه 12تا 15)

  (بخش اول)

  چگونگی کار و فعالیت زنبور در بیان دکتر حسین خیراندیش

  زنبوران عسل معمولا از ماده ی قندی مخصوصی که در ریشه ی گل ها قرار داده شده است می مکند و آن را جمع آوری می کنند ولی زنبورشناسان می گویند: کار زنبورها تنها استفاده از این ماده ی قندی بن گل ها نیست بلکه احیانا ازمیدان گل ها و دمبرگ ها و میوه ها نیز استفاده می کنند که قرآن از همه ی این ها تعبیر به (من کل الثمرات) (همه ی میوه ها) کرده است.

  نظر مترلینگ دانشمند زیست شناس درباره عسل

  جمله ی عجیبی که از مترلینگ دانشمند زیست شناس نقل شده اهمیت تعبیر قرآن را آشکار می سازد؛ آنجا که می گوید: همین امروز اگر زنبور عسل «اعم از وحشی و اهلی» از بین برود یکصد هزار نوع از گیاهان و گل ها و میوه های ما از بین خواهد رفت و از کجا که اصلا تمدن ما از بین نرود زیرا نقش زنبورهای عسل در جا به جا کردن گرده های نر گل ها و بارور کردن گیاهان ماده و به دنبال آن پرورش یافتن میوه ها آنقدر عظیم است که بعضی از دانشمندان حتی آنرا از عسل سازی زنبورها هم مهم تر می دانند.

  در حقیقت آنچه زنبورهای عسل از آن می خورند، بالقوه انواع میوه هایی است که به کمک آنها شکل می گیرد؛ با این حال چه پر معناست کلمه ی (من کل الثمرات).

  جالب اینکه زنبورشناسان می گویند زنبور عسل برای رفع گرسنگیش – کافیست که دو یا سه گل را بمکد، در حالی که در هر ساعت بطور متوسط روی بیش از دویست گل می نشیند و کیلومترها راه می رود و آنقدر پر کار است که در مدت عمر کوتاهش هر یک مقدار زیادی عسل تولید می کنند، به هر حال این تلاش و فعالیت چشمگیر او دلیل این است که او تنها برای خود کار نمی کند بلکه آنچنان که قرآن می گوید (للناس) برای همه ی انسان ها تلاش می کند.

  یک نکته ی بسیار مهم این است که اگر مردم ماهیت عسل را خوب بشناسند و بی جهت هر نوع عسلی را به تقلبی بودن محکوم نکنند و به طور صحیح عسل را وارد تغذیه ی روزانه ی خود بکنند، بدون هیچگونه تردید عسل بعنوان یک مکمل غذایی بسیار پر ارزش موجب رفع بسیاری از کمبودهای غذایی آن ها می شود لذا با مصرف روزانه و مناسب عسل می توان از بروز بسیاری از بیماری های ناشی از سوء تغذیه جلوگیری کرد.
  عسل علاوه بر اینکه می تواند به عنوان یک مکمل بسیار مفید، کمبودهای غذایی متعددی را برطرف کند، در برخی از بیماری ها می تواند به عنوان دارو و در برخی موارد به عنوان یک کمک دارو مورد استفاده قرار گیرد.

  آیا عسل فاسد می شود؟

  عسل هیچگاه فاسد نمی شود و همیشه می توانید به سلامت آن اطمینان داشته باشید چنانچه عسل هایی که در مقابر فراعنه ی مصر پیدا کرده اند پس از چندین هزار سال خراب نشده بودند از آن جهت که زنبور عسل به آن یک ماده ضدعفونی کننده ی طبیعی می افزاید که ضرر و زیان مواد ضد عفونی شیمیایی را ندارد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.