یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ 14 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • (بخش اول) توصیه هایی از کتاب کافی در طب سنتی
  ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴
  بازدید 87
  0
  طب سنتی در کتاب کافی پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم ): پنیر، درد است ، گردو هم درد است ؛ اما چون با هم در یک جا جمع گردند، درمان می شوند.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : کافی در طب اسلامی (109تا 115).

  (بخش اول) توصیه هایی از کتاب کافی در طب سنتی

  ۱پنیر و گردو به تنهایی

  پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم ): پنیر، درد است ، گردو هم درد است ؛ اما چون با هم در یک جا جمع گردند، درمان می شوند.
  نکته: میزان مصرف فعلی پنیر ، تخم مرغ ، مرغ ، ماهی، برنج ، لبنیات نان سفید یعنی بدون سبوس شکر سفید ، گوشت گاو ، غذای کارخانه ای سیر شدن از غذا، غذای حرام ومایعات زیاد را به جرات می توان اصلی ترین عامل بیماری ها دانست. اگر مردم جهان به همین یک نسخه عمل کنند بیش از نصف بیماریها پیشگیری و رفع می شود.(حاشیه ص۱۱۰ طب النبی ص ۶)

  امام صادق (علیه السلام ): اگرچه پنیر برای هر چیزی زیانبار است و هیچ سودی ندارد، شکر (طبیعی) برای هر چیز سودمند است و برای هیچ چیز، زیانی ندارد.

  ۲ مرزه

  مرزه داروی امیر المومنین (ع) است.

  توصیه کافی1

  ۳ کاسنی (به ترکی: چادانگوش)

  سزاوار است که به پیروی از امیرالمومنین (ع) سبزی بر سر سفره آورد. و خوردن هفت برگ از کاسنی در آن شب مایه ایمنی از قولنج است و هر برگ آن ، شبنمی از بهشت است پس باید آن را بدون تکان دادن خورد. کاسنی مایه فزونی توان آمیزش و زیبایی فرزند و شفای از هزار بیماری است امام رضا (علیه السلام ): کاسنی ، درمان هزار درد است . هیچ دردی و بیماری در درون آدمی زاده نیست ، مگر این که کاسنی ، آن را در هم می کوبد.

  ۴ حوک (ریحان کوهی)

  امام صادق (علیه السلام ): حوک (بادروج ) سبزی پیامبران است. بدان که در آن، هشت ویژگی است ؛ هضم کننده است ؛ گرفتگی های عروق و مجاری را می گشاید؛ آروغ را خوش بو می سازد؛ دهان را بوی خوش می بخشد؛ غذا را دوست داشتنی می سازد؛ درد و بیماری را از درون بدن ،بیرون می کشد ؛ و امان انسان را جذام است ؛ (و) چون در درون انسان جای گیرد، همه بیماری ها را فرو می نشاند. (حاشیه ص۱۱۷ بحار الانوار: ج ۶۲، ص۲۴۹. ۱۱۸ الکافی ج ۶ ص ۳۶۳ح ۹)

  ۵- ترک نکردن شام

  رسول اکرم فرموده اند: ترک کردن شام انسان را به نهایت پیری می رساند.
  امام علی (ع) فرموده اند: ترک العشاء خراب البدن . یعنی ترک کردن شام مایه نابودی بدن است.

  ۶- ترک نهار

  شهاب بن عبدربه: دردمند شده و به سوء هاضمه دچار شده بودم. از حال خود به امام صادق (ع) شکایت کردم. آن حضرت به من فرمودند: فقط چاشت و شام بخور و بین آندو چیزی نخور که بدن را نابود می کند. آیا نشنیده ای که خداوند متعال فرموده است … لهم رزقهم فیها بکره و عشیا.

  حذف تدریجی و یا کاهش شدید حجم ناهار لازم و ضروری است و باید به جای ناهار کمی میوه یا خشکبار و یا حداکثر چند لقمه از غذاهای شبیه صبحانه مصرف شود. ناهار مفصل، مخصوصا اگر بعد از ناهار بخوابیم، عامل تولید خلط بلغم و سودا و خون کثیف و عفونت ها و اختلالات روانی، ضعف اعصاب، سردردها، سوءهاضمه، زشتی قیافه و زمینه ی همه ی بیماری های جسمی و روحی است. نهار مفصل باعث می شود، قیافه فرد دچار خواب آلودگی شود و مجبورا بخوابد و در نتیجه شب دیر می خوابد و صبح دیر بیدار می شود و سرکار دیرتر می رود و چون شام دیر خورده مواد زاید شب در بدن او می ماند و انواع عفونت به خون نفوذ می کند و …

  ۷- صبحانه نخوردن

  ممنوع ربیع الابرار: واگذاردن ناشتایی ، مایه بیماری است.

  (حاشیه: ص ۱۱۹ کافی ج ۶ ص ۳۶۴ ۱۲۰ الکافی ج ۶ ص ۲۸۸ ۱۲۱ ربیع الابرار ج ۲ ص ۷۴۷)

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.