جمعه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۹ 19 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • خواص دارویی و درمانی زهر زنبور عسل
  ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
  بازدید 25
  0
  خواص زهر زنبور عسل زهر زنبور عسل از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته و در کشورهای ایران و بابل و مصر و هندوستان و نزد اسلاوها به عنوان درمان استعمال داشته است.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : عسل تالیف خیراندیش (ص 73 تا 76)

  خواص دارویی و درمانی زهر زنبور عسل

  زهر زنبور عسل از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته و در کشورهای ایران و بابل و مصر و هندوستان و نزد اسلاوها به عنوان درمان استعمال داشته است.

  امروزه دانش پزشکی به زهر زنبور جنبه علمی درمانی داده است و ثابت نموده سم مزبور دارای خاصیت مغناطیسی و عناصری ارزنده و اسیدها و مواد ارگانیک از نوع استژئوز stereos می باشد و خصوصیات شیمیایی و فیزیولوژی زهر زنبور اصولا بستگی به ترکیب آلبومین آن دارد.

  خواص زهر زنبور

  زهر زنبور عسل مایعی است تلخ مزه، دارای وزن مخصوص ۱۳۱/ ۱، بوی خاص و واکنش اسیدی که در مجاورت هوا به سرعت خشک می شود و در اثر خشک شدن ۳۰ تا ۴۰ درصد آب آن از دست می رود. زهر زنبور عسل ترکیب پیچیده ای دارد و دست کم ۸ نوع پروتئین در آن شناسایی شده است. مهم ترین پروتین های زهر زنبور عسل عبارتند از : میلیتین، فسفولیپاز A و آپامین، پنج پروتئین دیگر دوپامین، هیستامین، پپتید منهدم کننده سلول های مست، مینامین و هیالوروینداز هستند.

  میزان سمیت زهر زنبور عسل بیشتر از زهر زنبورهای خرمایی است. اما مشخص شده است که ترکیب زهر زنبور عسل مناطق مختلف یکسان است.

  تاکنون از زهر زنبور عسل به روش مختلف در درمان برخی بیماری ها از جمله: روماتیسم مفصلی، درد مفاصل و حساسیت شدید به زهر زنبور عسل استفاده شده و نتایج مثبتی گرفته شده است.

  یکی از روش های استفاده از زهر زنبور عسل مورد معالجه قرار داده اند. برخی نیز معتقدند با توجه به مشکلات تهیه زهر خالص، بهتر است عصاره ی قطعات بدن زنبور عسل به بدن بیماران تزریق شود، زیرا تهیه ی عصاره ی بدن زنبور عسل به مراتب کم هزینه تر از تهیه زهر خالص است و سمیت آن نیز کمتر از زهر خالص است.

  در تهیه زهر خالص زنبور عسل، معمولا از هر ۲۰ کلنی فقط یک گرم زهر خالص به دست می آید و این امر نشان می دهد که تهیه زهر خالص زنبور عسل عملی است بسیار پر هزینه، روش معمول برای تهیه زهر خالص این است که بورهای عسل کار گر را روی مخازن نایلونی قرار می دهند که ضمن تحریک آن ها با شوک برقی، زنبورها نیش می زنند و زهر آن داخل مخزن نایلونی جمع می شود.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.