سه شنبه, ۱۱ آذر , ۱۳۹۹ 16 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • گندزدایی یکی از خواص مهم نمک
  ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
  بازدید 40
  1
  یکی از خواص مهم نمك، «گندزدایی» رسول خدا (ص) فرموده اند: بعد از غذا شوری - نمك - مصرف کنید. نمك بلافاصله بر سه مزه دیگر غالب می شود و مزه های دیگر را کنار می زند و دندان ما سالم می ماند. به همین دلیل خمیردندانی که شیرین است مورد تایید ما نیست.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : کتاب نسخه های شفابخش (روازاده) (صفحه 32تا صفحه 37)

  گندزدایی یکی از خواص مهم نمک

  آیا در بعضی از بیماری ها باید از خوردن نمک پرهیز کرد؟

  ما در طب سنتی – اسلامی پرهیز از نمک به معنای امروزی نداریم و آن پرهیزی که همکاران بزرگوار ما در مورد خوردن نمک داده اند، قطعا نمک رایج و موجود در بازار می باشد. ولی اگر نمک سالم که به طور سنتی در کشور ما استفاده می شده است و یا اگر نمک دریاچه ارومیه باشد، ما این ها را روی بیماران آزمایش کردیم و هیچگونه تاثیر منفی ای روی بیماران ندارند و در برخی موارد حتى فشار خون را که بالا نمی برند بلکه فشار خون را پایین هم می آورند.

  همچنین به عنوان مثال خانم های بارداری که ورم در بدنشان دارند اگر نمک دریاچه ارومیه را بخورند بعد از یک هفته هیچ گونه ورمی در بدنشان وجود نخواهد داشت.

  حتی کسانی که مدتی پرهیز از نمک داشته اند می توانند یک دفعه خوردن نمک را آغاز کنند و هیچ گونه ضرری برای آنها نخواهد داشت.

  نمک2

  علت خوردن نمک قبل از غذا

  یکی از خواص مهم نمک، «گندزدایی» یا به عبارتی همان میکروب زدایی و ضدعفونی کردن است. طبق آخرین تحقیقات علمی، درهر قطره بزاق دهان – معادل یک گرم – چیزی حدود صد هزار میکروب وجود دارد. اما به محض اینکه قبل از غذا، نمک وارد دهان می شود، این میکروب ها را از بین می برد. از قدیم الایام هم گفته اند: «هرچه بگندد نمکش میزنند».

  حتى حکمای قدیم نظر بر این دارند که اگر کسی مرد، علت گندیدن جسدش این است که حداقل ۴۸ ساعت به آن جسم نمک نرسیده است. یعنی اگر ما به فردی بگوییم نمک نخور – یعنی این اصطلاح غلطی که در جامعه باب شده – کمر به قتل آن فرد بسته ایم.

  علت خوردن نمک بعد از غذا

  در غذاها چهار متره وجود دارد: ۱. شوری ۲. تلخی ۳. ترشی و ۴. شیرینی. جالب اینکه دهان و دندان های ما فقط با شوری رفاقت دارد؛ یعنی سه مزه دیگر، هر سه، عامل خرابی دندان ها هستند و چون شوری یک مزه غالب است رسول خدا (ص) فرموده اند: بعد از غذا شوری – نمک – مصرف کنید. نمک بلافاصله بر سه مزه دیگر غالب می شود و مزه های دیگر را کنار می زند و دندان ما سالم می ماند. به همین دلیل خمیردندانی که شیرین است مورد تایید ما نیست.

  همچنین می توان به جای نمک از سرکه نیز در پایان غذا استفاده کرد. اما برای عموم جامعه مصرف سرکه بعد از غذا مشکل است و چنانچه نمک هم درون سرکه ریخته و میل شود آن تأثیری را که ما از سرکه و نمک می خواهیم قطعا دو چندان می شود.

  همچنین رسول خدا در جای دیگری بیان نمودند: قبل از خواب پنیر تناول شود. مانند پنیر تبریز که شور است و شخص می تواند آن را با کمک زبان روانه دندان ها کند تا شوری آن، دندان ها را تا صبح محافظت کند.

  نمک غذای ضد بلغم

  یکی از موادی که در طب اسلامی در اثر برخی خوراکی ها در بدن ایجاد می شود، «بلغم» است. این یکی از چهار نوع أخلاطی است که در بدن ما وجود دارد و این اخلاط عبارتند از : «صفرا»، «سودا»، «دم» و بلغم.

  یکی از این مواد که باعث چاقی در انسان می شود، آب است. همچنین مواد غذایی ای که از طبعی سرد و مرطوب برخودارند، عامل چاقی هستند؛ مثل: ماهی و ماست. اینجا نمک ارزش خودش را نشان می دهد، چون نمک طبیعتش یک

  طبیعت گرم و خشک است و چون بلغم در غذاهای روزانه ما به مقدار زیادی موجود می باشد، خواه ناخواه برای جلوگیری از چاقی مفرط، طبق دستورات حکیمانه باید نمک خورد تا نمک بتواند با گرمی و خشکی خود آن سردی و رطوبت مواد غذایی را کاهش بدهد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.