یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ 14 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • حکم فقهی حجامت بانوان
  ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۴:۲۳
  بازدید 7
  0
  حجامت زنان ر شرایط که حجام زن وجود ندارد، آیا می توان توسط حجام مرد حجامت کرد یا خیر؟ احادیث موجود نشان دهنده آن است که اگر حجام پسر جوان نابالغی باشد مانعی ندارد.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (95 تا 98)

  حکم فقهی حجامت بانوان

  در بررسی انجام شده گروه علمی سایت طب الابدان؛ یکی از مواردی که در روایات و مباحث فقهی مورد توجه قرار گرفته، چگونگی انجام حجامت بانوان است در شرایط که حجام زن وجود ندارد، آیا می توان توسط حجام مرد حجامت کرد یا خیر؟ احادیث موجود نشان دهنده آن است که اگر حجام پسر جوان نابالغی باشد مانعی ندارد. امام صادق (ع) می فرماید ابوطیبه زنان رسول اکرم ما را حجامت می کرد و او پسری بود.(۲)

  از امیرالمؤمنین این سؤال شده است که آیا کودک می تواند زن را حجامت کند؟ حضرت فرمود: اگر حجامت را شایسته انجام دهد خوب است وگرنه خیر.

  همین روایت در جای دیگری به نقل از امام صادق (ع) نیز آمده است.

  حجامت بانوان

  ام سلمه از رسول گرامی اسلام (ص) اجازه خواست که حجامت کند حضرت امر فرمود که ابوطیبه وی را حجامت نماید.

  در روایت دیگری از امام (ع) سؤال شده است که اگر چنانچه زن مسلمانی دچار بلایی گردد که معالج مرد برای او ارجح باشد، آیا معالج می تواند به وی نظر بیافکند؟ حضرت فرمود: چنانچه بیمار مضطر باشد مانعی ندارد. صاحب حدائق الناظره از این حدیث استفاده می کند که بنابر این حدیث چنانچه برای طبیب امکان نداشته باشد تا بدون نظر افکندن به زن بیمار وی را مداوا نماید، نظر کردن به زن و معالجه وی مانعی ندارد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.