شنبه, ۱۰ آبان , ۱۳۹۹ 15 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 167 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • چگونه غذا، اعمال و افکار ما، دوای ما باشد (بخش چهارم)
  ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۴
  بازدید 7
  0

  چگونه غذا، اعمال و افکار ما، دوای ما باشد؟ آب و مایعات چهارمین عامل بیماری بعد از سیری از غذا، و غذاهای کارخانه ای را، می توان مصرف زیاد مایعات دانست. امام صادق علیه السلام فرمودند: از زیاد نوشیدن آب بپرهیزید که مایه هر بیماری است. در حدیث دیگر آمده:اگر مردم کمتر آب می‌نوشیدند، بدنشان […]

  ارسال توسط : نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : کتاب کافی در طب اسلامی ایرانی صفحه 54

  چگونه غذا، اعمال و افکار ما، دوای ما باشد؟

  آب و مایعات

  چهارمین عامل بیماری بعد از سیری از غذا، و غذاهای کارخانه ای را، می توان مصرف زیاد مایعات دانست.

  امام صادق علیه السلام فرمودند: از زیاد نوشیدن آب بپرهیزید که مایه هر بیماری است.

  در حدیث دیگر آمده:اگر مردم کمتر آب می‌نوشیدند، بدنشان پایدار می ماند.

  امام صادق علیه السلام بیان داشتند: هرکس کمتر آب بنوشد بدن او سالم تر می شود.

  در جای دیگر فرمودند:تا اشتها نداشته باشید، آب ننوشید و هرگاه به اشتها آمدید اندک بنوشید.سلامتی در طب سنتی - الگوی

  از خیانت های طب جدید، دعوت به زیاد خوردن مایعات و غذاهای رنگارنگ، پرخوری، ترویج سردی خواری و غذاهای کارخانه‌ای است.

  با رعایت اکثر همین ۵ مورد بیماری ها، ریشه کن میشود.

  امام صادق علیه السلام فرمودند: کمتر آب بنوش که هر نوع بیماری را تداوم بخشد.

  اگر برای برخی بیماریها یا اصلاح خشکی بیش از حد بدن، زیاد نوشیدن آب لازم باشد کمی زیاد مصرف شود به تدریج و در طول زمان، مزاج اصلاح شود.

  افراد بلغمی و دموی و افرادی که بدن آنها آبکی و آبدار است، باید مصرف آب را کمتر کنند افرادی که بدن خیلی خشکی دارند بهتر است کمی بر مصرف خودشان اضافه کنند تا میزان آب بدن به تعادل نزدیک شود.

  اگر برای مشکل دیگر جسمی، مجبور به مصرف زیاد آب باشیم، باید از غذا فاصله و کمی بر خشکی غذاها اضافه کنیم تا این آب اضافه را جبران کند. سیب نیز آب اضافی بدن را دفع میکند. البته تجربه ثابت کرده که هر کسی که آب زیاد بخورد یا خیلی کم آب بخورد در کلیه مشکل پیدا می کند، پس باید به اندازه خورد. همان طور که اگر میوه را خشک کنیم، ماندگاری و عمر و سلامت میوه چندین برابر می شود و اگر خشک نکنیم سریع می گندد، بدن نیز چنین است کسانی که مشکل معده دارند حتماً باید از اختلاط زیاد آب و غذا؛ به خصوص در وسط غذا؛ جلوگیری کنند. مصرف آب همراه میوه نیز مضر است.

  اگر آب بدن زیاد شود مانند هر غذا و خوراکی دیگر، صفات آب و این غذاها در ما تاثیر می گذارد و ما شبیه آن ها می شویم. آب زیاد انسان را (علاوه بر بیماری های جسمی)  ناپایدارتر، اثر پذیر تر، حال به حال، خواب آلوده، تنبلی، خشوع، حق پذیری، تواضع، سرعت و آسانی ارتباط با دیگران، سریع تر شدن پاکی از آلودگی نفس، تغییرات زیاد در زندگی، نداشتن ثبات قدم، تکرار اشتباهات و… را در پی دارد. خشکی بدن نیز عکس این حالات را در پی دارد.

  امام علی (علیه السلام) یکی از  علل سلامتی و قدرت شان را در عدم مصرف زیاد آب می دانستند.

  آب زمزم، آب نیسان (که اعمال مخصوص در مفاتیح دارد)، آبی که مومن بر آن دعا کند، آب چهل یاسین که چهل بار سوره یاسین در آن بخوانند، آب هفت بار جوشیده شده، آبی که در ظروف مسی و با یک تکه چدن روسی در آن بجوشد و…  بسیار مفید و شفا است.

  با توجه به منابع آب فعلی شهرها و نحوه تسویه این آبها که کلر و مواد شیمیایی مضر میزنند و احتمال وجود برخی عوامل بیماری ها مانند وبا در برخی اوقات و لزوم سبک بودن آب مصرفی و  اینکه ما اکثر آبمان  را در غذاهایی که میپزیم در سماور یا قوری میجوشانیم بهتر است آب سرد مصرفی روزانه را نیز بجوشانیم.

  آیا تا به حال لایه های آهک و… را که به ته کتری و سماور میچسبد دیده‌اید؟ اگر آب نجوشد قسمتی از این مواد به تدریج به بدن ما می رود.

  آیا تا به حال نوار بهداشتی خانم ها را در سد ها دیده اید؟ یا سایر چیزهای کثیف را درون منابع آب شهری مانند سد ها و رودها دیده‌اید؟ آیا نباید آب را جوشاند؟ مستر همفر، جاسوس ملعون انگلیسی که از موسسین فرقه وهابیت بود، گفت: برای نابودی مسلمین آب مسلمین را یک جا جمع کنید و آن را آلوده کنید.

  آب خوردن بعد از غذا در احادیث به صورت اختلافی آمده، برخی غذاها که خیلی خشک هستند و نیاز به آب هست بهتر است آب مصرف شود، چون در احادیث نیز خوردن آب بعد از برخی غذاها را مفید دانسته اند. ولی در غالب موارد ضرر دارد. به مزاج فرد نیز بستگی دارد. گرم مزاجها یا خشک مزاج ها میتوانند میل کنند. به مزاج غذا نیز ربط دارد. پس اگر غذا گرم یا تند یا خشک شده فرد نیز بدن خشک یا گرم داشت، می توان آب نوشید ولی اگر غذا سرد یا تر باشد و فرد نیز سرد یا مرطوب باشد، بهتر است آب نخورد، معده نیز مهم است، غذا و آب برای معده مشکل است و سایر بیماری‌ها را نیز باید در نظر گرفت.

  رابطه میزان آب بدن با کلیه. اگر میزان آب وارد شده به بدن خیلی کم باشد کلیه ها دچار مشکل می شوند. حتی ممکن است به کلی از بین بروند و زیادی آب نیز مضرات بسیاری از جمله بر کلیه ها دارد. پس باید تعادل رعایت شود. غالب بیماران کلیه آب زیاد می خورد.

  آب و صنعت غذا. هر کس بخواهد معده اش ناراحت نشود، در بین غذا آب نیاشامد تا وقتی که خوردن غذا به پایان برسد. هر کس در هنگام غذا خوردن آب بخورد بدنش مرطوب و معده ضعیف می گردد و  رگهای جوهر و قوت غذا را نمی گیرد.

  آب و غذا باعث بزرگی شکم می شود. حتماً از افزایش زیاد رطوبت و خشکی بیش از حد بدن جلوگیری کنید که عوارض خیلی زیادی دارد.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.