جمعه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۹ 19 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • (بخش اول) تغذیه قبل و بعد از حجامت
  ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
  بازدید 10
  0
  تغذیه قبل و بعد از حجامت امام صادق (ع) در روایتی فرمود: «ای معتب اناری بیاور، چرا که من در هیچ چیز به اندازه شریک گرفتن در انار ناراحت نمی شوم.»سپس حجامت نمود و امر فرمود که حجامت کنم.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (93 تا 95)

  (بخش اول) خوراک قبل و بعد از حجامت

  طبق تحقیقات انجام شده گروه علمی سایت طب الابدان؛ قبل و بعد از حجامت غذاهایی باید میل گردد که مناسب ترین آنها در روایات نقل گردیده است.

  در روایتی از عبدالملک نوفلی آمده که بر امام صادق (ع) وارد شدم، در دست ایشان اناری دیدم، فرمود: «ای معتب اناری بیاور، چرا که من در هیچ چیز به اندازه شریک گرفتن در انار ناراحت نمی شوم.»

  سپس حجامت نمود و امر فرمود که حجامت کنم و من نیز حجامت کردم. سپس انار دیگری خواست و فرمود: «ای یزید هر مؤمنی که اناری میل کند خداوند تا چهل روز آثار شیطان را از قلب او می برد و اگر دو انار میل کند خداوند آثار شیطان را تا یکصد روز از قلب او می برد و پس اگر سه انار میل کند خداوند آثار شیطان را تا یک سال از قلب او خارج می کند و هر کس آثار شیطان از قلب او زدوده شد گناه نمی کند و هر کس گناه نکند وارد بهشت می شود.» این حدیث تکرار شده است.

  روایت دیگری است که حمیری می گوید به امام صادق (ع) نامه نوشتم و به ایشان عرض کردم که من خون و صفرا دارم و زمانی که حجامت می کنم صفرا بر من غلبه می کند و زمانی که حجامت را به تأخیر می اندازم خون به من ضرر می رساند. نظر شما در این مورد چیست؟ پس حضرت نامه نوشت به من که حجامت کن و برای اثر حجامت ماهی تازه بخور، دوباره مسئله را سؤال کردم نوشت حجامت کن، ماهی تازه بخور با آب و نمک. این کار را انجام دادم و سلامت یافتم و غذای خوشمزهای بود.

  در حدیث دیگری نقل شده است امام رضا (ع) از یک روز فرمود: «ای معتب برای من ماهی تازه تهیه کن می خواهم حجامت کنم»، تهیه کردم پس فرمود: «ای معتب برای من سوپی درست کن» و سوپ را برای ایشان درست کردم و حضرت از آن تناول فرمود.

  و امام حسن عسگری (ع) می فرماید: «بعد از حجامت انار شیرین میل کنید. چون انار خون را آرام می کند و آن را در مسیر خود (رگ ها) صاف می گرداند.»)

  زید الحشام می گوید خدمت امام صادق (ع) بودم حضرت حجام خواست و فرمود: «ابزار حجامت را بشوی و اناری خواست و میل فرمود و پس از این که از حجامت فارغ شد انار دیگری خواسته و میل کرد فرمود این کار مرار (صفرا) را فرو می نشاند.»

  ابو بصیر می گوید به امام ششم (ع) عرض کردم بعد از حجامت چه چیزی بخوریم و اضافه کردم کاسنی و سرکه چگونه است فرمود عیبی ندارد.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.