حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹ 9 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 139 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • اصلاح تغذیه از منظر طب اسلامی
  ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱:۴۷
  بازدید 5
  1

  اصلاح تغذیه غذا فقط شامل خوردنی ها نیست، بلکه هر چیزی که نفس ما دریافت می کند  یا خود نفس تولید می کند و دوباره مصرف کند، غذا است. پس همه خوردنی ها، نوشیدنی ها، گفتنی ها، شنیدنی ها، پوشیدنی ها، انس و ارتباطات با دیگران، معنویات، مطالعه کتاب و اطلاعات، دیدنی ها، اعمال و […]

  ارسال توسط :

  اصلاح تغذیه

  غذا فقط شامل خوردنی ها نیست، بلکه هر چیزی که نفس ما دریافت می کند  یا خود نفس تولید می کند و دوباره مصرف کند، غذا است. پس همه خوردنی ها، نوشیدنی ها، گفتنی ها، شنیدنی ها، پوشیدنی ها، انس و ارتباطات با دیگران، معنویات، مطالعه کتاب و اطلاعات، دیدنی ها، اعمال و رفتار، اخلاق، افکار و نیت ها، موسیقی، فیلم، قران خواندن و… غذا هستند.

  هر چیزی که نفس ما دریافت و تولید می کند در واقع غذای جسم و روح ماست. حال اگر همه اینها طیب باشند انسان میشود  معصوم و هر چه قدر غیر طیب باشد به همان نسبت شیطانی و غیر الهی می شویم. پس اگر خوب فکر کنیم ما چیزی نیستیم به جز غذایی که نفس ما دریافت می کند و در میان این غذاها نیت ها و اعتقادات، بالاترین تاثیر را در کمال یا  نقص ما دارند.

  بخش اول: قوانین و توصیه های مهم غذایی

  ۱بدون پرهیز، درمان کامل غیر ممکن است

  الحمیه راس الدوا؛ پرهیز سرآمد همه داروهاست.

  علی علیه السلام فرمود: تقوا شفای عکسات شماست.

  اکثر بیماری های مردم زمان ما از پرخوری و افراط در خوردن و نوشیدن است. اما کسانی نیز بودند که در  اثر روزه و سخت گیری زیاد، حتی روانی شده‌اند و یا ضعف اعصاب و… گرفته‌اند پس باید اندازه را نگه داشت روزه مستحبی زیاد برای افراد ضعیف مضر است. باید در هر موضوعی تقوا و مراقبه ( عدم افراط و تفریط) داشته باشیم. تا از غذاها و کارهای مضر پرهیز نشود، درمانگر ها اثر کامل نخواهد داشت.

  غذاهای شیمیایی و کارخانه‌ای از اصلی ترین عوامل بیماریهای زمان ما است. تناسب غذا با مزاج و یبوست و خون و… نیز لازم است. روایات پرخوری و پرهیز از سیری و اصلاح مزاج و… هم مربوط به همین بحث است تست و تا آنها اصلاح نشود،  داروهای گیاهی و شیمیایی اثر نمی گذارد یا ناقص اثر می کند. تا زمانی که فرد مواد نگهدارنده و غیر طیب، شیمیایی و مسموم آترا در شکمش پر میکند، یا از غذا سیر می شود منتظر سلامت کامل روح و جسم نباشد. حرام هم که جای بحث ندارد. علل و ریشه های مشترک همه بیماری ها و عامل اختصاصی هر بیماری را باید ترک کنیم، رفع علل بیماری، مهم تر از نسخه مخصوص بیماری است.

  ۲آثار غیر جسمی غذا و دارو و عادات غذایی:

  با استفاده از مزاج و غذا و آموزه‌های طب اسلامی، می توان خصوصیات خود و دیگران را بدانیم و حتی اصلاح کنیم؛ قالب خصوصیات فکری، اخلاقی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، علمی، دینی، اعتقادی، روانی، نحوه برخورد با دیگران، ثروت و فقر،  استعدادها و ضعف‌ها، بیماری ها، مسائل دینی و دنیوی و هر چه که به انسان مربوط است، را تا حد زیادی میتوان فهمید و اصلاحات لازم را با غذا و آموزه های طبی معصومین در فرد ایجاد می شود.با توجه به آثار روحی، روانی، اخروی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و… غذا و عادات غذایی و دارو ها کاملاً ضروری است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.