جمعه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۹ 19 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • حجامت چند بار در سال خوبه
  ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰:۰۵
  بازدید 8
  0
  تعداد حجامت به لحاظ اینکه حجامت باعث پیشگیری از بیماری هاست، به عنوان عامل تنظیف کننده و صفابخش درون بدن انسان بطور مستمر در طول حیات انسان باید انجام گیرد.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (95 تا 98)

  حجامت چند بار در سال خوبه

  طبق بررسی گروه علمی سایت طب الابدان؛ به لحاظ اینکه حجامت باعث پیشگیری از بیماری هاست، به عنوان عامل تنظیف کننده و صفابخش درون بدن انسان بطور مستمر در طول حیات انسان باید انجام گیرد. و قاعده انجام آن در طول عمر بدین ترتیب است که حجامت در طفولیت و از سنین چهار ماهگی طفل شروع می شود و تا پایان عمر ادامه دارد.

  آخرین سن حجامت

  البته در این زمینه بوعلی سینا سن شصت سالگی را پایان دوره نیاز انسان به حجامت شمرده است ولی احادیث، پایانی برای آن ذکر نکرده اند و تجربیات اجرایی ما نشان داده است که حجامت در سنین بالاتر از شصت سال نیز نتایج شایسته خود را به دست داده است.

  فواصل زمانی حجامت

  ولی در مورد فواصل حجامت در حدیثی که در بحث قبل نقل شد فواصل انجام حجامت کودکان یک ماه ذکر شده است و هم چنین در وصیت رسول اکرم (ص) تار تا پیرامون حجامت کودکان یک ماه ذکر شده است و نیز فرموده است: «هر کس در هر ماه یکبار حجامت کند نیازمند به طبیبی نمی شود که وی را مداوا کند.»

  و در حدیثی دیگر نقل شده است که فاصله انجام حجامت برای افراد بر حسب میزان سن یک روز می تواند باشد. بدین معنی که اگر بیست سال سن دارد هر بیست روز یک بار اگر سی سال سن دارد هر سی روز و اگر چهل سال هر چهل روز یکبار.

  این فواصل حداقل فاصله ای است که می توان رعایت کرد و برای کسانی که بدن آنان انضباط لازم را گرفته است و برای خود دورۂ حجامت گذاشته اند و در سال دو بار و یا حداقل هر سال یک بار باید حتما حجامت انجام گیرد. و این در صورتی است که دچار عارضه و بیماری نباشند و این کار را برای پیشگیری انجام دهند ولی وقتی که حجامت به عنوان مداوا انجام می پذیرد همان فواصل کوتاه لازم به رعایت است و در برخی موارد بر حسب تشخیص نوع بیماری و شرایط جسمی فواصل حجامت به هفت روز یک بار و در مواردی به روزی یک بار نیز کاهش پیدا می کند. که در اینصورت حتما باید حجامت تجویز گردد و تمهیدات آن نیز رعایت شود.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.