حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۶ آبان , ۱۳۹۹ 11 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 152 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • تدبیر اسلام برای سلامتی انسانها
  ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱:۵۵
  بازدید 9
  1

  اسلام به همه چیز نگاه جامع و همه جانبه دارد. اگر به احادیث پزشکی مراجعه کنید به روشنی در می یابید که هر غذایی در اخلاق، افکار، عقاید، اعمال، خانواده، فرزند، حکومت، اقتصاد، جامعه، مسائل زناشویی،  فقیر و غنی بودن، خلاصه در همه شئونات زندگی هر انسان و جامعه اثر دارد. فقط جنبه جسمی نیست. […]

  ارسال توسط :

  اسلام به همه چیز نگاه جامع و همه جانبه دارد. اگر به احادیث پزشکی مراجعه کنید به روشنی در می یابید که هر غذایی در اخلاق، افکار، عقاید، اعمال، خانواده، فرزند، حکومت، اقتصاد، جامعه، مسائل زناشویی،  فقیر و غنی بودن، خلاصه در همه شئونات زندگی هر انسان و جامعه اثر دارد. فقط جنبه جسمی نیست. حتی آخرت و اعمال، افکار، اخلاق معنوی و آخرتی ما نیز با غذا ارتباط مستقیم و عجیبی دارد. چندین جلد کتاب مستقل برای شرح این مطلب لازم است.
  غذاهای غم زا، شجاع کننده، ترسو کننده، محبت زا و سایر احوالات و  خلقیات در احادیث طبی آمده است البته اینها غیر از آثار مربوط به حلال و حرام است.
  نشاط، تیزهوشی، حافظه، حسد، بخل،  کینه، استقامت، تنبلی، شجاعت، غضب، نورانیت قلب، رقت قلب، اشک چشم، رفع موانع و حجاب های معنوی، صفای باطن و کدورت آن، خشوع، تکبر و جنبه ها و شئونات روحی ما به غذا ارتباط دارد. ائمه علیهم السلام  فرموده اند: چه کنیم تا از زشتی های این امور نجات یابیم و از بدی ها دور شویم برای این مهم باید به کتاب احادیث پزشکی و طب الائمه و… مراجعه نماییم.  البته در کتاب حاضر در قسمت های مختلف، گوشه ای از آثار روحی و فکری و… بیان شده است. و نکته مهم دیگر اینکه در صورت عمل به توصیه های این کتاب، قسمت عمده آثار مثبت در همه زمینه ها خود به خود، در وجود ما ایجاد می شود.

  نکته: برای کسانی که به دنبال تربیت نفس، تربیت و مدیریت و اصلاح جامعه، فرزندان، زندانی ها، پادگان ها، مدارس و خیابان ها و… هستند، این موضوع بسیار مفید و کلیدی است، برای مقابله و مباحثه، جنگ و تسلط بر دشمنان باید آثار غیر جسمی غذاها و مزاج ها را هم در افراد و هم در غذاها و همه اعمال بدانیم، تا هم دشمن را بشناسید و هم روش صحیح مقابل را بیابیم. در یک روایت داریم: شناخت مزاج جز اصلی معرفت نفس است. حامیان دین جمله یعنی چه، معرفت نفس یعنی شناخت خدا، پس ببینید که چقدر مهم است.
  شاید جزو مستقلی در آینده در این باره  منتشر شود. جا دارد، مربیان  اخلاق، دین و تربیت در این باره مطالعه و تحقیق نمایند. این یک فرصت و امتیاز بزرگ برای طلاب و مسئولین محترم است. حتی اقتصاد، سیاست، اجتماع، فرهنگ و… کاملا متاثر از غذا و عادات غذایی است.

  ثبت دیدگاه

  یک پاسخ برای “تدبیر اسلام برای سلامتی انسانها”
  1. خیلی عالی

   پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.