چهارشنبه, ۵ آذر , ۱۳۹۹ 10 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 270 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • طب سنتی کل نگر، طب جدید جزء نگر، طب اسلامی کامل نگر
  ۰۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۸
  بازدید 65
  0
  طب اسلامی کامل نگر در برنامه غذایی روزمره مصرف چهار گروه غذایی (پروتئین، چربی، قند و نشاسته و ویتامین) ضروری است. در روایات مزاج شناسی امام (ع) بعد از معرفی ارکان (آب، باد، خاک و هوا) میفرماید که هریک از این ارکان اصنافی دارند....
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : کافی در طب اسلامی ایرانی(76 تا 78)

  طب سنتی کل نگر، طب جدید جزء نگر، طب اسلامی کامل نگر

  در برنامه غذایی روزمره مصرف چهار گروه غذایی (پروتئین، چربی، قند و نشاسته و ویتامین) ضروری است. در روایات مزاج شناسی امام (ع) بعد از معرفی ارکان (آب، باد، خاک و هوا) میفرماید که هریک از این ارکان اصنافی دارند. از نقایص بزرگ طب سنتی این است که خیلی به عناصر جدول مندلیف تسلط و تمرکز نداشته است. واز محصنات طب جدید توجه و استفاده از عناصر مندلیف است. اما طب جدید اصول را از دست داده و فروع (توجه به عناصر) را توسعه داده است. وطب سنتی برعکس. اما طب اسلامی هردو را دارد. زیرا معصومین (ع) ضمن بیان کلیات به ریزه کاری های آثار عناصر توجه داشته اند. مثلا در برنامه غذایی اگر بدن ما املاح یا مواد معدنی یا پروتئین یا چربی یا قند و یا نشاسته یا ویتامین کم یا زیاد از حد لازم داشته باشد، فرد بیمار خواهد شد. مثال بسیار است، یکی از علل بیماریهایی مانند قند، پوکی استخوان، تالاسمی، ضعف بینایی و صدها بیماری دیگر، ناشی از عدم تعادل ۴ گروه غذایی است.

  طب اسلامی

  روش عملی برای تأمین به اندازه نیاز بدن به چهار گروه غذایی

  با توجه به فرهنگ غذایی رایج ایران و جهان برای تامین نیازهای بدن از انواع عناصر و مواد مورد نیاز موارد زیر بسیار موثر می باشد. هرچیزی که مهر استاندارد دارد در واقع غیر استاندارد است و سعی کنید مصرف نکنید. بجای برنج و ماکارونی و ساندویچ ها از لبنیات و خشکبار و میوه ها و سبزی ها استفاده کنید از میوه ها و سبزی های هر فصل در فصل مخصوصش استفاده نمایید. سعی کنید به همه قوانینی که در این کتاب آمده عمل کنید. زیرا به همدیگر ربط دارند، اگر مزاج، خون، یبوست، افزایش خام خواری، رعایت غذاهای مفید و مضر و سایر دستورات این کتاب رعایت شود، سایر قوانین کتاب نیز به صورت خودکار؛ تا حد زیادی رعایت می شود. سعی کنید غذا، میوه، سبزی، حبوبات، گوشت و… که امروز خورده اید فردا از آن نخورید و غذا، میوه، سبزی، گوشت و حبوبات جدیدی بخورید. سعی کنید در هر دوره حدودا یک ماهه از هر خوراکی که در زندگی روزمره خورده می شود بخورید. (عرف تقریبا) ملاک خوبی است. خیلی از عرف فاصله نگیرید. البته اگر برای یک مدت کوتاهی لازم باشد که یک یا چند غذا را تکرار کنید، عیبی ندارد و لازم است این کار را بکنید.

  آنچه حالت دارو دارد، مانند: گیاهان دارویی، مواد عطاری ها را فقط در بیماری ها و یا فقط در پیشگیری (یعنی خیلی کم و پراکنده و خفیف) استفاده کنید.

  سعی کنید از همه میوه ها، سبزیها، حبوبات، گوشت ها و… بخورید ولی همه قوانین دیگر مانند: فرمایش حضرت على (علیه السلام) که فرمود: «تا گرسنه نشدید نخورید و یک لقمه قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید» را رعایت کنید.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.