پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹ 13 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 163 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • مواد اولیه زنبور عسل
  ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
  بازدید 3
  0
  محصولات و کار زنبور عسل زنبورهای عسل به طور کلی دو محصول اصلی و سه ماده ی فرعی به کندو می آورند. محصول های اصلی که توسط زنبور عسل به کندو آورده می شود عبارتند از شیره ی گل ها که از شهددان گل به دست می آید و دیگری گرده گل ها.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص 27با اندکی تغییر

  مواد اولیه  زنبور عسل

  زنبورهای عسل به طور کلی دو محصول اصلی و سه ماده ی فرعی به کندو می آورند. محصول های اصلی که توسط زنبور عسل به کندو آورده می شود عبارتند از شیره ی گل ها که از شهددان گل به دست می آید و دیگری گرده گل ها.

  پولن عبارت است از گرده های عموما زرد رنگی که بر پرچمهای گلها نشسته و زنبورها از آن به کند و می آورند. مواد فرعی دیگر صمغ نباتی است که برای گرفتن سوراخ های کندو و بستن درزها و شکاف ها مصرف می شود و همین طور آب و انواعی از نمکهای معدنی. شیره ی گل ها تبدیل به عسل می شود و «پولن، علاوه بر موم سازی در تغذیه ی لاروها و ننف ها مورد استفاده قرار میگیرد.

  در زنبور عسل سه عضو وجود دارد که وظیفه ی اصلی حمل شیره و تشکیل عسل بر عهده ی آن هاست. البته غیر از این سه عضو بقیه قسمت های دستگاه گوارش زنبور هم در کار تولید عسل شرکت دارند ولی «دهان» «حلق» و «معده» ی زنبور نقش اصلی تولید عسل را بر عهده دارد. اگر منظور از حمل شیره ی گل ها فقط رفع گرسنگی خود زنبورها باشد برای هر زنبور در روز حدود دو یا سه گل کافی است اما در یک روز خوب هر زنبور حدود دویست گل را مورد بهره برداری قرار میدهد و به این وسیله بخشی از عسل کندو را تأمین می نماید. اصولا کار زنبورها در رساندن شهد و پولن و… به کندو یک کار دسته جمعی است. به این صورت که در روز اگر محلی باشد که در آن مقدار شهد یا پولن فراوان باشد، زنبورهای عسلی که به آن نواحی دست یافته اند پس از بازگشت با روش های مخصوصی سایر همنوعانشان را نیز آگاه می سازند و به این ترتیب میزان کارآیی جمعی آنها افزایش می یابد. یکی از راههای ارتباطی زنبوران عسل استفاده از نوعی ماده ی شیمیایی به نام «فرمون» است. زنبورها با پخش کردن انواع مختلفی از این ماده در فضا همنوعان خود را از منظور خویش آگاه می سازند و به این وسیله ارتباطات روزمره ی خود را انجام میدهند.

  نحوه ی انتخاب گل های مورد نظر زنبورها هم تا حدی با آن چیزی که در ذهن ما وجود دارد متفاوت است. یعنی این طور نیست که زنبورها به صرف خوشبو یا خوشرنگ بودن گل ها به سوی آن جذب شوند. البته در مورد بعضی از گل ها این موارد صدق می کند. اما به طور کلی زنبورها با استفاده از حس بویایی پیچیده ی خود به تشخیص دقیق گل های مناسب می پردازند. به طور مثال برخی گل های تزئینی باغچه ها یا باغها که اندوخته ی شهد زیادی ندارند زیاد مورد تردد زنبورها قرار نمی گیرند یا بر عکس بعضی گل هایی که ممکن است از نظر ما بی رنگ یا بدبو باشند به دلیل داشتن ذخیره ی شهد و پولن زیاد محل رفت و آمد مکرر زنبورها واقع می شوند.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.