حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

پنج شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۹ 6 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 128 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • (بخش دوم) بافت اجتماعی و فعالیت کندو
  ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷
  بازدید 0
  0
  فعالیت زنبور در کندو اگر همه ی شرایط مورد نیاز برای کار زنبورها در کندو فراهم باشد در یک کندوی قوی حدود ده کیلو عسل در روز تولید می شود
  ارسال توسط : نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : - به نقل از مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص 22 با اندکی تغییر

  (بخش دوم) بافت اجتماعی و فعالیت کندو

  اگر همه ی شرایط مورد نیاز برای کار زنبورها در کندو فراهم باشد در یک کندوی قوی حدود ده کیلو عسل در روز تولید می شود، ملکه هم همیشه به نسبت فراوانی عسل و امکانات مناسب، تولید مثل میکند و در این شرایط روزانه قریب یک هزار تخم می گذارد و گاهی اوقات تعداد زنبورها آن قدر زیاد می شود که شبها بعضی از زنبورها راه ورود به خانه را نداشته و بیرون از کندو از سرما تلف می شوند.

  مهاجرت زنبورهای بیشتر از نیاز کندو

  در چنین موقعیت هایی لزوم مهاجرت عده ای از زنبورها به محل دیگر برای ساختن کندوی جدید احساس می شود، به همین علت در این وقت همه ی زنبورها تحت اثر یک نیروی مرموز با اراده ی وحی به جنب و جوش و تکاپو می افتند تا جایی که اگر شخصی ناوارد و عادی نیز چنین کندویی را مشاهده کند پی به قصد زنبورها می برد. در یک کندوی قوی ۲۰۰۰۰۰ و در یک کندوی خوب نزدیک به ۸۵۰۰۰ زنبور وجود دارد که از این تعداد هفتاد هزار عدد به کندوی جدید مهاجرت می نمایند. این مهاجرت آن قدر دقیق است که گویی روز و ساعت آن نیز از پیش توسط زنبورها تعیین شده است از افراد باقی مانده در کندو حدود ۴۵۰ عدد را زنبورهای نر تشکیل می دهند که این تعداد در کندو می مانند تا برای همسری ملکه ی جوانی که بعدا به وجود می آید انتخاب شوند علاوه بر آنها تعدادی زنبور جوان نیز برای پرستاری تخمها و لاروها و نیز تعدادی زنبور کارگر برای ادامه ی فعالیت عسل سازی در کندو باقی می مانند.

  لاروهای زنبور

  لاروهای زنبور همان کرم هایی هستند که پس از بیرون آمدن از تخم در خانه های ویژه ی شش ضلعی نگهداری میشوند و توسط زنبورهای پرورش دهنده غذا داده می شوند و «ننف»ها همان لاروهای رشد یافته هستند که کمی شکل زنبورکامل پیدا کرده اند. زنبورهای جوانی که در کندو باقی مانده اند تا مسئولیت پرستاری از لاروها را بر عهده بگیرند جمعا مراقب ده هزار تخم و پرستار هیجده هزار لارو و سی و شش هزار ننف و هفت با هشت ملکه و عسل موجود در کندو می باشند.

  تغذیه زنبورهای مهاجر

  زنبورهایی که قصد مهاجرت کرده بودند به اندازه ی مصرف پنج تا شش روز عسل و صمغ با خود بر می دارند و همزمان با گسترش اشعه های طلایی آفتاب آمادهی حرکت می شوند. این زنبورها از عسل هایی که به همراه خود برداشته اند موم می سازند که این موم و صمغ برای اندرون در و دیوار کندو و منافذ آن و برای محکم کردن اجزایی که امکان افتادنشان وجود دارد استفاده می شود. ضمنا اگر زنبورهای مهاجر تا چند روز نتوانستند محل مناسبی برای ساختن کندوی جدید پیدا کنند از ذخیره ی برداشته شده به عنوان غذا استفاده می نمایند.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.