جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹ 14 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 163 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • (بخش اول) بافت اجتماعی و فعالیت کندو
  ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳
  بازدید 5
  0
  وحی به زنبور عسل زنبوران بدون اشتباه راهی را که از طریق وحی الهی به آن راهنمایی شده اند دنبال میکنند
  ارسال توسط : نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : - به نقل از مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص ۲۷ با اندکی تغییر

  (بخش اول) بافت اجتماعی و فعالیت کندو

  در کتاب آسمانی قرآن کریم ۱۵ قرن قبل اعلام شده است که قانون مرموز و اراده ی تسخیر ناپذیری زنبوران عسل را در امرکندو گزینی منقاد و مطیع ساخته وهمه ی زنبوران بدون اشتباه راهی را که از طریق وحی الهی به آن راهنمایی شده اند دنبال میکنندمنظور این است که قرآن کری معجزه ای بزرگ و پایدار است که درمورد تمامی ارزشهای هستی سخن گفته است و مسلمانان باید از این چشمه ی وحی اله مستفیض گردند.

  چرا که در مورد همین وحی بر زنبور عسل که قرآن حدود ۱۵ قرن قبل آن را بیان فرموده، علم بشری حدود صد سال است که دانسته هایی آن هم نه بطور کامل کسب کرد است. پس وظیفه ماست که به بیان آنچه قرآن در مورد این مخلوق بی نظیر ذکر فرموده علاوه بر افزیش بار علمی خود، از راه معرفت مخلوق راهی بشناسایی خالق و صانع یکتای آن برده باشیم.

   کندوی زنبور عسل

  بافت اجتماعی هر کندو مرکب از ملکه و زنبورهای کارگر است.

  ملکه ی مادر، مادر و فرماندهی همه ی زنبورهاست و به واسطه ی طبیعت خود وظیفه ی حفظ نسل و ادامه ی حیات در کندو بر عهده ی اوست. ملکه در حدود نیمه ی بهمن ماه شروع به تخم گذاری می کند و هیچ گاه در تشخیص زمان درست تخم گذاری اشتباه نمی کند. زنبورهای کارگر نیز بنا به موقعیت کندو و شرایط آب و هوایی تعیین می کنند که تخم های گذاشته شده به ملکه تبدیل شود و یا به زنبورهای کارگر دیگر. هر اندازه که شرایط آب و هوایی مناسب تر باشد و گلهای بیشتری در اطراف کندو وجود داشته باشد تعداد بیشتری از تخم ها توسط زنبورهای پرورش دهنده به ملکه تبدیل خواهند شد.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.