یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ 14 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 •  اندازه و روش مصرف دمنوش ها و داروهای گیاهی
  ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰:۱۱
  بازدید 14
  0
  مصرف دمنوش چای کمرنگ مانند سایر دم کردنی ها هم فایده و هم ضرر دارد. چای، دارای نیکوتین (آرام بخش) و مواد ضد سرطان است. خستگی را کاهش می دهد. چای کم رنگ تقریبا ضرر خیلی کمی دارد؛ مگر این که بلافاصله بعد یا قبل از غذا مصرف شود، که در این صورت، آهن و ویتامین غذا را دفع می کند.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : کافی در طب اسلامی ایرانی(81 تا 83)

   اندازه وروش مصرف دمنوش ها و داروهای گیاهی

  باید نحوه و اندازه مصرف دم کردنی ها، چای ها و داروهای گیاهی را بدانیم.

  چای پررنگ نباید مصرف شود؛ به خاطر این که ضررهای زیادی بر کلیه، کبد، خون و مزاج و.. دارد. چای کمرنگ مانند سایر دم کردنی ها هم فایده و هم ضرر دارد. چای، دارای نیکوتین (آرام بخش) و مواد ضد سرطان است. خستگی را کاهش می دهد. چای کم رنگ تقریبا ضرر خیلی کمی دارد؛ مگر این که بلافاصله بعد یا قبل از غذا مصرف شود، که در این صورت، آهن و ویتامین غذا را دفع می کند. رطوبت بدن را افزایش می دهد و زمینه رشد بلغم را فراهم می کند. پس اگر به صورت کم رنگ مصرف شود و از وعده غذایی فاصله داده شود و به چای معتاد نشویم، ضرر کمتری دارد ولی چای کم رنگ از مصرف مستمر و خودسرانه دم کردنیهای غلیظ کم ضررتر است.

  دمنوش گیاهی

  اگر به جای چای کم رنگ، مستمرا، خودسرانه و بدون نیاز و تجویز طبیب دم کرده گیاهان دارویی را مصرف کنیم، حتما عوارض دارد. مصرف بی دلیل و غلیظ هر دارویی ( حتی گیاهی و بدون تجویز طبیب) دارای عوارض است. مثلا اگر چند روز پشت سر هم کاکوتی (به زبان ترکی: کهلیه اوتی) مصرف شود موجب سر گیجه می شود، هر گیاهی دارویی همین طور است یعنی مصرف مستمر و غلیظ آن عوارض دارد. مگر این که تنوع خیلی زیادی از دم کردنی ها و به صورت خیلی خفیف و کم رنگ و با رعایت سردی و گرمی، نکات مربوط به دوره بارداری، بیماری های خاص، یبوست، عدم خروج از زندگی طبیعی و… به همراه چای کم رنگ مصرف شود.دم کردنی ها را متنوع مصرف کنید یک دم کردنی را هر روز استفاده نکنید یعنی اگر یک روز آویشن دم کردید روز دیگر اسطوخدوس و روز بعد چای کوهی و… و به همین منوال از دم کردنی استفاده کنید مگر اینکه طبیب تجویز کرده یا از روی علم و نیاز بدانید که باید هروز مصرف کنید. البته تغییر برنامه به صورت انقلابی ممنوع است و باید کاملا به تدریج باشد.

  اگر طوری به چای عادت داریم که ترک آن موجب سردرد می شود، نباید مصرف چای ترک شود بلکه کاملا به تدریج از غلظت و کثرت آن کاسته شود.

  پس اگر هر روز یک یا دو دم کردنی را به صورت خیلی کم رنگ مصرف کنیم و نکات مزبور را رعایت کنیم و چای را هم ترک نکنیم بلکه کاهش دهیم و فقط به صورت کم رنگی مصرف کنیم بهتر است از این که کلا و انقلابی چای را ترک کنیم و فقط دم کردنی غلیظ بخوریم.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.