سه شنبه, ۱۱ آذر , ۱۳۹۹ 16 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • توصیه های غذایی طب اسلامی
  ۰۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۵
  بازدید 97
  1
  توصیه های غذایی طب اسلامی توصیه های مربوط به غذاهای غیر طیب، مضر بودن گوشت گاو و مرغ صنعتی، غذاهایی که مواد نگه دارنده دارند را رعایت کنید. در خوردن زیاده روی نکنید. غذای سبک، مفید، طبیعی و طیب بخورید.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : کافی در طب اسلامی ایرانی(76 تا 78)

  توصیه های طب اسلامی در خوردن

  میوه ها و غذاهای قرآنی و روایی بیشتر مصرف کنید.

  توصیه های مربوط به غذاهای غیر طیب، مضر بودن گوشت گاو و مرغ صنعتی، غذاهایی که مواد نگه دارنده دارند را رعایت کنید. در خوردن زیاده روی نکنید. غذای سبک، مفید، طبیعی و طیب بخورید.

  گروههای غذایی را بشناسید و مقدار مورد نیاز بدن به آنها را بدانید و تقریبا طبق همان عمل کنید. اگر متوجه شدید چربی، قند، ویتامین و یا پروتئین بدنتان کم یا زیاد است، حتما آن را تنظیم کنید. در برنامه روزمره این قانون طلایی سلامتی را مانند مزاج، یبوست، خون و… در نظر بگیرید. منظور اینکه، افراد متفاوت است برخی چربی یا قند کمتری نیاز دارند و برخی بیشتر نیاز دارند، پس نمی توان به همه یک دستور مساوی داد.

  مصرف آب فلزات و اصلاح ظروف، برای تأمین عناصر مورد نیاز بدن خیلی مفید و عالی است. افزایش غذای خام ، کاستن از حجم غذای پخته، نپختن هر آنچه می توان خام خورد، جوانه زدن حبوبات و مصرف هر روزه میوه و سبزی در تأمین نیاز بدن به ۴ گروه غذایی شاه کلید است. افزایش مصرف میوه ،خشکبار، جایگزین کردن سایر انواع گوشت (به جای مرغ و گاو و حذف مرغ و گاو و جایگزین کردن نان جو و سبوس دار به جای نان خیلی مفید است.

  غذای سالم

  تعدادی از غذاهای مربوط به هر گروه

  البته حالت غالبی دارند یعنی ممکن است یک غذا از هر چهار گروه غذایی موادی داشته باشد. ولی غالبا هر غذا مربوط به یک گروه است.

  نشاسته: نان، برنج، ماکارونی، سیب زمینی و….

  قند: خرما، عسل، کشمش، چغندر قند، قند و شکر و اکثر خوراکی های شیرین.

  چربی: روغن زیتون، روغن کنجد، دمبه گاو و گوسفند و چربی بدن حیوانات.

  ویتامین: انواع میوه ها و سبزی ها، حبوبات، مغزها (پسته، بادام و…) خشکبار و آجیل، لبنیات ،روغن همه گیاهان و …

  پروتئین ها: خشکبار ، گوشتها ، کنجد (خیلی مهم)، ارده و…

  نکته: چون اکثر مردم سرد مزاج هستند، بعد از رواج طب سنتی اسلامی، غذاهای سرد را کاهش خواهند داد تا بدن گرم شود. که البته این کار لازم و بسیار مفید است. ولی اکثر کلسیم بدن با غذاهای سرد تأمین می شود مانند لبنیات، استخوان و… پس سعی کنید کاهش سردی، در مواد غذایی که کلسیم کمتری دارند، باشد، تا بدن دچار کمبود کلسیم نشود. از بهترین گزینه ها، کاهش شدید برنج، مرغ، سیب زمینی، گوجه و گوشت گاو است اما سعی کنید از کله جوش و لبنیات همراه با خرما و عسل استفاده شود تا دچار کبود کلسیم نشوید.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.