چهارشنبه, ۵ آذر , ۱۳۹۹ 10 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 272 تعداد نوشته های امروز : 2 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • کار حجام چه بوده است؟
  ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۲۶
  بازدید 14
  0
  جایگاه شغلی حجام از مضمون روایات گوناگون چنین برمی آید که حجام تمامی کارهای مربوط به درمان را انجام می داده است و علاوه بر آن کارهای مربوط به سلمانی را نیز انجام می داده است.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (103 تا 105)

  کار حجام چه بوده است؟

  با توجه به تحقیقات گروه علمی سایت طب الابدان؛ زمانی که حجامت به عنوان یک سنت الهی پر برکت مورد توجه عموم بوده و یکی از ارکان درمانی به شمار می آمده است و مردم بیماری های خود را به وسیله آن درمان می نموده اند، انجام دهندگان آن نیز مورد توجه بوده و بدیهی است که باید موقعیت شغلی آن در بین مردم تعیین می شد و روابط و ضوابط اجتماعی آن مشخص می گردید.

  آنچه که در احادیث و متون فقهی مورد توجه قرار گرفته است، یک بحث دامنه داری است که تمام ابعاد شغلی در آن طرح گردیده است. روایاتی که در این زمینه نقل گردیده معدود است، لکن به لحاظ اینکه موضوع حجامت شایع و مورد نیاز جامعه بوده است، احادیث آن به شیوه های گوناگون طرح و تکرار گردیده است. ما نقل تمامی احادیث و نظریات را برای ایجاد یک زمینه بررسی واقع بینانه کامل و جامع ضروری دانسته و تمامی آن را مورد توجه قرار داده، تقدیم می نماییم.

  حجام

  کار حجام چه بوده است؟

  از مضمون روایات گوناگون چنین برمی آید که حجام تمامی کارهای مربوط به درمان را انجام می داده است و علاوه بر آن کارهای مربوط به سلمانی را نیز انجام می داده است.

  انجام ختنه، داغی گذاشتن (کی) و حقنه از کارهایی بوده است که توسط حجام انجام می شده است.

  در برخی از دعاهایی که پیرامون حجامت آمده است دعای ختنه و دعای حجامت مشترک است و از هر دو به عنوان سنتی الهی که مورد عنایت پروردگار می باشد یاد شده است.

  از آنجا که حجامت بیشتر در حمام ها انجام می شده است، کسانی که کار نظافت و کیسه کشی در حمام ها را انجام می دادند، انجام امر حجامت را نیز به عهده داشتند. علاوه بر ایشان عده ای حجام وجود داشته اند که به امر حکماء بیماران را حجامت می کرده اند و اینکه گاهی حجامت گر را دلاک گفته اند به همان دلیل ذکر شده بود، یعنی مصطلح بودن امر حجامت در حمام موجب بروز اشتباه بوده است.

  کشیدن دندان و انجام کارهای مربوط به آن نیز از حجام های حاذق انتظار می رفته است و اغلب حجامت گران این کار را نیز انجام می داده اند.

  ما ذیلا مجموعه ای از احادیثی که نشان می دهد حجام کار آرایشگری و سلمانی را نیز انجام می داده است می آوریم.

  اکنون با این دیدگاه که حجام تقریبا تمامی کارهای خدمات درمانی را انجام می داده است به بررسی موقعیت شغلی او می پردازیم.

  در این بررسی نظریات متفاوتی ابراز گردیده است که برخی از آنها حجام را جزء طبقات برجسته اجتماعی نمی داند و شغل او را مقبول نمی شمارد.

  و برخی از روایات حجام و حائک از طبقات اجتماعی جامعه استثنا گردیده و بی همتا شمرده شده است.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.