چهارشنبه, ۵ آذر , ۱۳۹۹ 10 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 273 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • توصیه به حجامت در روزهای هفته در روایات
  ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
  بازدید 36
  1
  حجامت در ایام هفته احادیث و روایات فراوانی پیرامون حجامت در ایام هفته وجود دارد که در برخی از روزهای هفته توصیه به انجام حجامت نموده لکن پیرامون انجام حجامت و یا نهی حجامت در آن روز دلیلی نیاورده است.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (71 تا 73)

  حجامت در ایام هفته

  احادیث و روایات فراوانی پیرامون حجامت در ایام هفته وجود دارد که در برخی از روزهای هفته توصیه به انجام حجامت نموده لکن پیرامون انجام حجامت و یا نهی حجامت در آن روز دلیلی نیاورده است.

  ما به لحاظ اعتقاد شدید به اینکه حتما در متن دستورات دینی و احادیث منقول از رسول اکرم (ص) و ائمه (ع) طی حکمتی وجود دارد با دقت و ریزبینی نکات لازم را مورد توجه قرار داده و در فرازی از متن مطرح ساخته ایم.

  بر این اساس تمامی احادیثی که پیرامون انجام حجامت در ایام هفته نقل گردیده است را به صورت مستقل بیان می کنیم.

  حجامت

  حجامت در روز شنبه

  امام موسی کاظم (ع) می فرماید: «رسول خدا و فرمود هر کس می خواهد حجامت کند در روز شنبه حجامت کند.»

  در روایت دیگری به نقل از سلسله روات از امام صادق (ع) نقل می کند که از امام و پیرامون حجامت در روز شنبه سؤال کردم فرمود ضعیف می کند.

  در حدیث دیگری که همین شخص از امام صادق (ع) نقل می کند طلحه بن زید توضیح داده است که ضعفی در بدن دارد. در این حدیث طلحه بن زید می گوید: از امام صادق (ع) پیرامون حجامت در روز شنبه سؤال کردم حضرت فرمود: «موجب ضعف می گردد، گفتم: چگونه علت ضعف و کمی قوت بدنم را مرتفع سازم؟ فرمود: گلابی شیرین را به همراه هسته اش بخور به درستی که ضعف را از بین می برد و معده را مداوا و پاک می سازد.»

  دقت در این حدیث نشان میدهد که ضعف اشاره شده در حجامت روز شنبه به دلیل انجام حجامت در روز شنبه نیست هم چنان که در حدیث قبل رسول اکرم (ع) فرموده است در روز شنبه حجامت کنید. بلکه این ضعف ایجاد شده در این روز برای طلحه بن زید بوده که از ناراحتی معده رنج می برده است. و بر این اساس برای رفع ضعف ایجاد شده توصیه می فرماید که گلابی میل نماید.

  حجامت در روز یکشنبه

  امام صادق (ع) می فرماید: «حجامت در روز یکشنبه موجب شفای تمامی بیماری هاست.»

  در حدیث دیگری ذکر گردیده است که امام صادق (ع) از گروهی گذر می کرد که حجامت می کردند. فرمود: «چرا حجامت خود را تا غروب یکشنبه به تأخیر نمی اندازید که اگر چنین کنید موجب دفع بیماریها میشود.»

  و در حدیث دیگری امام جعفر صادق (ع) می فرماید: «روزه دار در غیر ماه رمضان هر وقت خواست حجامت کند، ولی در این ماه فشار به بدن خود نیاورد و خون دفع نکنید مگر اینکه خون به شما غلبه کند. و اما ما در ماه رمضان در شب حجامت می کنیم و در روز یکشنبه و دوستان ما در روز دوشنبه حجامت می کنند.»

  حجامت در روز دوشنبه

  در حدیثی به نقل از امام صادق (ع) آمده است: حجامت در روز دوشنبه در انتهای روز موجب دفع بیماری از بدن می گردد دفع شدنی.

  و در حدیث دیگری از امام رضا (ع) نقل می کند که فرمود حجامت روز دوشنبه از آن ماست و حجامت روز سه شنبه برای بنی امیه.

  حجامت روز سه شنبه

  از امام صادق (ع) روایت است که حجامت روز سه شنبه در هفدهم هلال ماه درمان بیماریهای یک سال است. و در روایت دیگری از رسول اکرم (ص) نقل است که فرمود حجامت در روز سه شنبه هفده روز گذشته از ماه درمان بیماری یک سال است.

  در حدیثی دیگر ابن جمهور از حمران نقل می کند که امام صادق (ع) فرمود: مردم در چه چیزی اختلاف نظر دارند؟ عرض کردم فکر می کنند که حجامت در روز سه شنبه بهتر است. فرمود: چه دلیلی بر این اعتقاد دارند؟ عرض کردم: فکر می کنند روز سه شنبه روز خون است، فرمود: راست می گویند. پس باید سعی کنند که خون در این روز غلبه نکند. اما بدانند که در روز سه شنبه ساعتی هست که اگر حجامت در آن ساعت انجام گیرد خون قطع نمی شود تا بمیرد یا هر چیزی که خدا | بخواهد.

  در روایت دیگر نیز به همین نکته اشاره کرده و می فرماید: «هر کس می خواهد حجامت کند در روز سه شنبه حجامت کند اما در این روز ساعتی است که خون ها ریخته می شود.»

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.