جمعه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۹ 19 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • تاثیر کمیت و کیفیت شهد گل بر عسل
  ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۶:۴۳
  بازدید 23
  0
  تاثیر شهد گل بر عسل نوع و ترکیب شیره به شکل کاملا محسوسی بر حسب گلی که شیره را تولید میکند متفاوت است. همان قدر که در گیاهان تنوع وجود دارد، این شیره ها نیز متفاوتند.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : عسل تالیف دکتر خیراندیش 48-49

  تاثیر کمیت و کیفیت شهد گل بر عسل

  شهد معمولا به طور اساسی از آب (۸۰درصد) و قند (۲۰درصد) تشکیل شده است. معمولا همیشه در بافت های گیاهی تجمع قند وجود دارد. در برخی شرایط مناسب، بالاخص در جریان رشد گیاه، آب از طریق ریشه بالا آمده و به سوی قسمت های انتهایی می رود و در این هنگام، در مسیر خود این قند را حل می کند. هنگامی که این شرایط مناسب متوقف می شود که معمولا پس از توقف رشد گیاه اتفاق می افتد، جریان مایع قنددار هنوز متوقف نشده و باعث لبریز شدن آن می گردد.

  به این ترتیب، غدد وارد عمل شده و شیره ترشح می کنند.

  این شیره ها هم نقش سوپاپ را بر عهده دارند (برای تسریع یا توقف تعرق و هم نقش پمپ را برای امکان دادن به این مایع شیرین برای خروج ایفا می کنند. اکثر این غده ها به صورت یک برجستگی در داخل گلها قرار دارند ولی همچنان خارج از گلها و زیر برگها نیز حضور دارند. این غده ها دارای چندین مجرا هستند که از هر مجرا قطرهی کوچکی ترشح شده و در مجموع، در سطح غده، مقداری شیره جمع میشود.

  نوع و ترکیب شیره

  نوع و ترکیب شیره به شکل کاملا محسوسی بر حسب گلی که شیره را تولید میکند متفاوت است. همان قدر که در گیاهان تنوع وجود دارد، این شیره ها نیز متفاوتند. شیرهی اقاقیا از نظر فروکتوز غنی است، شیره ی پیچک سرشار از گلوکز می باشد و یا شیرهای دیگر از نظر ساکاروز غنی است. نوع قند حاکم در شهد گل، خواص عسل مربوطه وخصوصا غلظت آن را مشروط می سازد (به عنوان مثال، عسل هایی که از نظر فروکتوز غنی هستند، به حالت مایع در می آیند) مسأله ی دیگری که آن نیز متغیر است، غلظت آن از نظر فند، و مقدار رقت آن در آب می باشد. در این مورد، تغییرات قابل ملاحظه ای بر حسب شرایط آب و هوایی می توانند بوجود بیایند. به طوری که از یک هفته تا هفته ی دیگر، شهد یک گل می تواند دو بار کمتر قند داشته باشد.

  تنها ترکیبات شهد گل تغییر نمی کند، بلکه حجم تولید آن نیز متغیر می شود و این تغییر چون بر اهمیت عسل دهی گیاه تأثیر می گذارد، نکته ای اساسی است. عوامل این نابرابری در تولید شهد عبارتند از:

  زمان که نقش مهمی در ترشح شهد گل دارد. در اکثر موارد به نظر می رسد که بهترین زمان مناسب اواسط پیش از ظهر و یا اواخر بعدازظهر باشد.

  رطوبت خاک: این رطوبت مستقیما روی تولید شهد تأثیر می گذارد زیرا در وهله ی اول ریشه های گیاه باید آب را از زمین بگیرند و سپس قندهای موجود در بافت های گیاهی را در آن حل کرده و شهد را بوجود بیاورند. بنابراین، اگر زمینی بیش از حد خشک باشد، تولید شهد در آن کند خواهد شد. بهترین زمان هنگامی است که پس از باران هوایی گرم، خشک و آفتابی ایجاد شود. در این حالت، خاک که توسط باران خیس شده است، رطوبت خود را از طریق کانال های شهد که به وسیله ی خورشید فعال می شوند در هوا می گستراند. گاهی اوقات در تابستان، تنها یک رگبار شدید کافی است تا گیاهان شهد فراوانی را فردای آن روز که خورشید به شدت می تابد تولید کنند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.