جمعه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۹ 19 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • عسل چیست؟
  ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۰
  بازدید 16
  0
  عسل عسل ماده شیرین و غلیظی است که توسط زنبوران عسل از شهد گل گیاهان جمع آوری شده و تغییر شکل می یابد و سپس در داخل سلول های مو می کند و ذخیره می شود.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : معجزات درمانی عسل و انگبین (59 تا 61)

  عسل چیست؟

  عسل ماده شیرین و غلیظی است که توسط زنبوران عسل از شهد گل گیاهان جمع آوری شده و تغییر شکل می یابد و سپس در داخل سلول های مو می کند و ذخیره می شود.

  به طور مختصر مراحل تبدیل شهد به عسل عبارتند از: تبخیر فعال و غیرفعال آب، افزودن براق زنبور عسل شامل آنزیمهای اینورتاز Invertas، دیاستاز Diastasc، گلوکز اکسیداز Glucose Oxidase، پرولین Proline و استیل کولین Acetylcholine0 می باشد.

  زنبوران به شهد، آنزیمی به نام اینورتاز، ساکاراز می افزایند که باعث تغییرات شیمیایی مهمی شده و در نتیجه قند بیشتری نسبت به شهد بدون آنزیم تولید کنند.

  عسل چیست

  عسل علاوه بر گلوکز و فروکتوز (حدود ۷۰درصد وزن خشک عسل) دارای قندها آمینو اسیدها، مشتقات معدنی، استیل کولین، مواد ضد باکتری، آنزیمها، ویتامین ها و نیز سایر مشتقات گیاهی است. با توجه به ترکیبات پیچیده عسل نمی توان آن را بانندهای معمولی مقایسه نمود.

  عسل های تک گل (یکنواخت)

  می توان با روش هایی زنبورها را طوری تربیت کرد که فقط از یک گیاه خاص (مثلا اقاقیا یا آویشن) شهد جمع آوری کنند. عسل تهیه شده از این روش با نام همان گل مشخص می شود.

  در این روش با بکار بردن روش های خاص زنبورها عطر این گیاه را تشخیص داده و از میان چند گل که به طور همزمان گل داده اند، گل مورد نظر را شناخته و فقط از آن عسل جمع آوری می کنند.

  رنگ و طعم عسل طبیعی

  رنگ عسل نیز مانند سایر ویژگی های آن بسیار متغیر است. عسل طبیعی تقریبا از بیرنگ، زرد نخودی تا قهوه ای تیره متغیر است.

  به طور کلی رنگ و طعم به یکدیگر وابسته اند به طوری که عسل های روشن طعم ملایم و عسل های تیره طعم تند دارند. عسل بر حسب اینکه متعلق به کدام منطقه و کدام گل باشد رنگش متفاوت است؛ و به همین دلیل روی طعم عسل نیز تاثیر دارد. طعم عسل بیشتر مبتنی به نظر است، ممکن است بسیاری از طعم های عسل که در یک منطقه مطلوب و خوب چشیده و احساس می شوند، در منطقه دیگر مورد پسند ذائقه نباشند.

  عسل با موم

  موم مادهای غیر قابل هضم و دارای خواص دارویی مؤثر بوده، ضمن آن که انواع داروهایی که زنبور جهت درمان در طول سال مصرف می نماید در لایه های مومهای مصنوعی رسوب می کند. لذا مصرف عسل با مومهای مصنوعی به هیچ وجه توصیه نمی شود در حالی که مصرف کننده وجه قابل توجهی را برای موم مصنوعی که خاصیت غذایی ندارد پرداخت می نماید. اما موم طبیعی که توسط خود زنبور عسل درست می شود خواص دارویی شگفتی دارد که در فصل ۱۰ این کتاب شرح داده شده است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.