یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ 14 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • موارد تأثیرگذار در فرآیند فرآورده های عسلی
  ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷
  بازدید 14
  0
  تولید عسل روزهای آفتابی متوالی به شرطی که در فواصل آنها بارانی نیز ببارد و باد وجود نداشته باشد ایام ایده آلی برای زنبوران بوده و محصول فراوانی می دهند.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : معجزات درمانی عسل و انگبین (55 تا 57)

  موارد تأثیرگذار در فرآیند فرآورده های عسلی

  ا- بر حسب روزی که زمان ثابت و طراوت خاصی دارد حجم شیره ی گل با توجه به آن چه در مورد تعریق گیاه گفته شد در پایان شب یعنی هنگام صبح در حد ماکزیمم است به علاوه برگشت زنبوران به کندو و همین که خورشید در ابر میرود یا باران شروع می شود افزایش یافته و کمتر از کندو خارج می شوند و به محض این که خورشید خود را نشان داد و روز گردید خروجشان زیاد و سریع می گردد.

  ۲- روزهای آفتابی متوالی به شرطی که در فواصل آنها بارانی نیز ببارد و باد وجود نداشته باشد ایام ایده آلی برای زنبوران بوده و محصول فراوانی می دهند.

  ٣- تغییرات برحسب عرض جغرافیایی برای گیاهان خودرو به نظر می رسد متناسب با حجم شیره ی عسلی افزایش یابد.

  ۴- ارتفاع از سطح دریا نیز در پرورش زنبور و تهیه ی آن تأثیر فراوانی دارد چنان چه بعضی گیاهان است که چون از دشت به کوهستان برده شوند محصول بیشتری می دهند.

  فرآورده های عسلی

  عسل های کوهستانی خیلی سفیدترند و معطر و لذیذ و سرشار از ساکاریدها که چون کریستال شوند بسته شده و دانه دانه می شوند و حال آن که عسل های دشتی گلوکز بیشتری دارند با کریستال های خمیری. حتی به عقیده ی بعضی در ارتفاعات جو سرشار از ازت، موجبات یک عمل قوت دهنده برای عسل سازی بیشتر فراهم است.

  ۵- تغییرات بر حسب رطوبت

  ۵-ا – خاک: زمین های باتلاقی برای ترشحات عسلی نامساعد بوده و زمین های بی عیب و قابل جذب برای ترشح شیره ی عسلی آماده ترند.

  ۵ -۲-هوا: رطوبت ملایم و با اعتدال مساعد کننده اند و بادهای شمال و جنوب بیشتر یا کمتر ترشحات گیاهی را خشک و برطرف می سازند ولی بعضی گیاهان به

  طور کلی در هوای پوشیده از بخار آب و برخی در هوای نسبتا خشک بهتر شیره ی عسلی را در اختیار زنبوران قرار می دهند.

  ۶- تأثیر حرارت: سرمای ناگهانی ترشحات شیره ی عسلی را به خصوص در شب های سرد روزی را که به دنبال دارند متوقف می سازند و به طور کلی برای بسیاری گیاهان یک حرارت تا اندازهای بالا برای ترشح بیشتر مساعد می باشد.

  ۷- تغییرات نسبت به جنس زمین اثر فوق العاده ای دارد و شدت ترشح با جنس زمین نسبت و وابستگی بزرگی دارد چنان چه اسپرس و یونجه در زمین های آهکی که کمی شن به آنها داده شده و خاک رس برای خردلها و منداب مساعد و برای گندم سیاه نامساعد است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.