سه شنبه, ۱۱ آذر , ۱۳۹۹ 16 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • چگونگی تبدیل شهد به عسل
  ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰
  بازدید 19
  0
  تولید عسل زنبور عسل از گلی به گل دیگر پرواز کرده، شهد آنها را با خرطوم خود می مکد و قبل از بازگشت به کندو کیسه ی عسل خود را پر می سازد. ولی این شهد گل، عسل نیست. شهد گل قبل از هر چیز، یک آب قنددار است.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : عسل تالیف دکتر حسین خیراندیش 51-52

  تبدیل شهد به عسل

  الف: نظرات گوناگون

  زنبور عسل از گلی به گل دیگر پرواز کرده، شهد آنها را با خرطوم خود می مکد و قبل از بازگشت به کندو کیسه ی عسل خود را پر می سازد. ولی این شهد گل، عسل نیست. شهد گل قبل از هر چیز، یک آب قنددار است.
  بنابراین، این زنبور است که واقعا عسل را از طریق تغلیظ و تبدیل بیوشیمیایی که انسان از مدت ها قبل راز آن را کشف کرده است می سازد. البته برخی مسایل در مورد عسل تا حدودی مبهم هستند. آیا عسل یک تولید گیاهی است یا یک ماده ی حیوانی؟ اهمیت متقابل شهد و زنبور در تحول آن چیست؟ آیا باید گفت که زنبور عسل را حمل می کند یا این که زنبور، عسل را می سازد؟ در واقع، هر دو مورد صحیح است. بدون شهد، عسلی وجود نخواهد داشت و البته بدون زنبور هم همین طور. عسل در آن واحد هم یک ماده ی گیاهی و هم یک ماده ی حیوانی است. گیاه خواران عسل را مانند هر ماده ی حیوانی منع میکنند ولی در اروپا مغازه هایی هستند که به صورت مخفیانه! به گیاه خواران عسل می فروشند.
  به این ترتیب، آنها ارزش غذایی و درمانی عسل را قبول دارند ولی از نظر اخلاقی مجاز به پیشنهاد مستقیم آن نمی باشند. البته ما در این مسأله قضاوتی نمی کنیم ولی مطمئن هستیم که این مکمل گیاهی – حیوانی که توسط زنبور تهیه می شود، برای سلامتی دارای غنایی بسیار عالی است. اما واقعا این تبدیل چگونه انجام می شود؟

  ب: تغلیظ شهد

  کم شدن آب شهد و غلظت آن از نظر قند، دو پدیده ی همراه یکدیگر هستند که بر اساس اصل تروفالاکسی که در تمام حشرات اجتماعی نهادینه شده قرار دارد (زنبورها و مورچه ها). تروفولاکسی شامل مبادله ی مواد غذایی بین حشرات یک خانواده می باشد. هنگامی که زنبور جمع آوری کننده ی شهد به کندو باز میگردد، کیسه ی عسل او پر از شهد است. وی در کندو، شهد را مجددا بیرون آورده و در آن جا زنبور دیگری که در کندو بوده است، آن را در کیسه ی عسل خود می ریزد.

  شهد به عسل

  زنبور آورنده ی شهد مجددا برای جمع آوری شهد به پرواز در می آید و دیگر، مسایلی که در کندو میگذرد به او مربوط نمی شود. زنبوری که عسل او را تحویل گرفته بود، به نوبه ی خود آن را مجددا روی زبان یکی دیگر از کارگران می ریزد. این زنبور هم همین کار را با دیگری می کند و همین طور الى آخر. این گردش شهد از یک زنبور به زنبور دیگر، که نشانه ای از یک همکاری اجتماعی بسیار جالب در میان آنهاست، به تدریج همراه با کاهش آب شهد، آن را غلیظ می سازد. به تدریج که قند شهد قوام پیدا می کند، شهد به عسل تبدیل می شود.

  در این جا توضیحی در مورد تطابق لولای گوارشی زنبور برای تغلیظ شهد می دهیم. به دنبال دهان زنبور، مری قرار دارد که بر خلاف دستگاه گوارش انسان، مستقیما به معده نمی رود بلکه به محفظه ای وارد می شود که کیسه ی عسل نامیده می شود و در انتها توسط یک دهانه ی کوچک بسته شده است. این دهانه مانند یک سوپاپ، عبور مواد موجود در کیسه ی عسل را به سمت معده کنترل می کند. بنابراین، زنبور می تواند با میل و ارادهی خود شیره را در مسیر دهان به کیسه ی عسل به حرکت در آورد به صورتی که معده ی او خارج از این مسیر قرار بگیرد.

  ولی در جریان این جذبها و دفع های متوالی که باعث تغلیظ شهد می شود، یک جریان تبدیلی نیز انجام میگیرد که بدون آن، عسلی وجود نخواهد داشت بلکه تنها بخش مهمی از آب شهد گرفته خواهد شد.

  ج: تبدیل شهد

  در جریان تغلیظ، زنبورها مقداری از ترشحات غددبزاقی خود را با شهد مخلوط می سازند. این ترشحات، سرشار از عناصر تخمیرکننده و دیاستازهایی هستند که پلی ساکاریدهای شهد را به قندهای ساده یعنی فروکتوز و گلوکز تبدیل می کنند. مهم ترین این دیاستازها «انورتاز» نام دارد. به این ترتیب، تولید نهایی (اگر بخواهیم از اصطلاحات «صنعتی، استفاده کنیم) که از کارخانه ی زنبورها بیرون می آید،

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.