یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ 14 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • عسل انرژی زای طبیعی
  ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۰
  بازدید 37
  0
  خواص عسل عسل یک غذای بسیار انرژی زا است. هر گرم عسل حاوی ۱۵/۳ کیلو کالری انرژی است. قسمت اعظم عسل شامل قندهای ساده گلوکز و فروکتوز است که این دو قند بدون نیاز به تجزیه شدن در روده (هضم)، جذب خون می شوند و به سرعت در اختیار یاخته های بدن قرار می گیرند.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : عسل تالیف دکتر حسین خیراندیش (ص 54 تا 55)

  عسل انرژی زای طبیعی

  یک غذای بسیار انرژی زا است. هر گرم عسل حاوی ۱۵/۳ کیلو کالری انرژی است. قسمت اعظم عسل شامل قندهای ساده گلوکز و فروکتوز است که این دو قند بدون نیاز به تجزیه شدن در روده (هضم)، جذب خون می شوند و به سرعت در اختیار یاخته های بدن قرار می گیرند. از لحاظ انرژی زایی، فرق عسل با قند معمولی در سرعت جذب و انرژی زایی سریع آن است. بنابراین در مواردی که شخص به تجدید سریع قوای از دست رفته ی بدن نیاز داشته باشد، نوشیدن شربت عسل به جای شربت قند توصیه می شود. ورزشکاران می توانند ۱۵ دقیقه قبل از شروع ورزش یا مسابقه و نیز در فرصت استراحت بین مسابقه، یک لیوان شربت عسل بنوشند تا برای یک فعالیت عضلانی شدید انرژی کافیداشته باشند.
  (حاشیه” توجه: برخی افراد، به خصوص کودکان به گرده های گیاهی با برخی انواع گرده ها حساسیت دارند وعسل به طور غیرقابل اجتناب حاوی گرده های گیاهی است که در افراد حساس موجب حساسیت میشود. این افراد باید از مصرف عسل پرهیز کنند و در مکان هایی که گرده گیاهان در فضا پخش است، بدون ماسک بینی و دهان رفت و آمد نکنند.)

  خواص عسل

  نوشیدن شربت عسل قبل از مسابقات ورزشی و در بین دو نیمه زمان مسابقه، هم انرژی زیادی به بازیکن می دهد و هم ممنوعیتی ندارد. بنابراین به ورزشکاران، به خصوص فوتبالیست ها که نیاز شدیدی به انرژی دارند، توصیه می شود از شربت عسل استفاده کنند تا انرژی و قوای تحلیل رفته ی آن ها ضمن ورزش سنگین، توسط عسل تأمین شود. و ضمن قدرتمند بودن در تمام طول مسابقه یا تمرینات، به سلامت آن ها لطمه نخورد.

  چنانچه از ۲ ساعت قبل از مسابقات فوتبال تا هنگام شروع مسابقه، بازیکنان تعیین شده برای بازی، در هر ساعت یک لیوان شربت عسل بنوشند. (در هر لیوان یک قاشق غذاخوری عسل)، مقدار قابل توجهی انرژی به صورت گلیکوژن در کبد و عضلات آنها ذخیره می شود. این بازیکنان با لیوان چهارم شربت عسل که باید ۱۵ دقیقه قبل از شروع مسابقه نوشیده شود، انرژی لازم برای شروع پر قدرت بازی را به دست می آورند و پس از مدتی بازی که قند خون سوخته شد، بلافاصله گلیکوژن به عنوان ذخیره ی انرژی موجود کبد و عضلات توسط واکنش آنزیمی به گلوکز تبدیل می شود و گلوکز به عنوان منبع تولید انرژی توسط خون به تمام یاخته های بدن می رسد و یاخته های بدن با سوزاندن گلوکز، انرژی آزاد می کنند که این انرژی می تواند توسط ورزشکار مورد استفاده قرار گیرد. (بعد از غذا ۱۵ دقیقه بعد می شود ورزش کرد.)

  در عسل گلوکز و فروکتوز به نسبت تقریبا مساوی وجود دارد. گلوکز در روده به سرعت جذب می شود و جذب فروکتوز با مقداری تأخیر انجام می شود. به همین دلیل پس از مصرف عسل، انرژی موجود در آن در دو مرحله به یاخته های بدن می رسد و همین خاصیت موجب می شود که قند خون به مقدار زیاد و یک مرتبه بالا و پایین نرود. این خاصیت مصرف عسل، به ویژه برای کوهنوردان یا ورزشکاران در مسابقات سودمند است.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.