چهارشنبه, ۵ آذر , ۱۳۹۹ 10 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 273 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • درمان سر گیجه، فراموشی و  لکنت زبان با عسل
  ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷
  بازدید 14
  0
  درمان سرگیجه امام رضا علیه السلام از امیرالمؤمنین علی علیه السلام نقل کرده اند: سه چیز حافظه را زیاد می کند و بلغم را از بین می برد. قرآن، عسل، کندر.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : عسل تالیف دکتر حسین خیراندیش (ص 63 تا 65)

  درمان سر گیجه، فراموشی و  لکنت زبان با عسل

  تقویت عمومی بدن و رفع لکنت زبان

  اگر سست و ناتوان هستید و همیشه خواب آلودید و خلاصه سر حال نیستید و احتیاج به یک تقویت کننده دارید تجویزهای زیر را استفاده کنید:

  ۱ -۸ تا ۱۰ برگ تازه سوسنبر را در یک فنجان آب جوش و یا ۱۰ گرم برگ خشک سوسنبر را در یک لیتر آب جوش ۱۲ دقیقه دم کنید و بعد صاف کنید و با عسل شیرین نمایید هر روز ۴ بار و هر بار یک فنجان از آن را بنوشید.

  ۲- یک قاشق غذا خوری عسل را در یک لیوان جوشانده یا دم کرده ولرم شدهی آویشن حل کنید و آن را پس از صبحانه بنوشید. (این تجویز برای رفع لکنت زبان و تقویت عمومی بدن مفید است.)

  سرگیجه

  ورم دهان و زبان

  ۱- یک قاشق غذاخوری عسل را با چند قطره اسانس اسطوخودوس مخلوط نمایید. باعث تسکین ورم دهان شده و نفس را معطر می سازد.

  ۲- برای ورم زبان عسل تنها یا با روغن های دیگر مخلوط کنید و بر روی زبان بمالید. هم چنین در ورم لثه ها که در دی سبک و ضربان دارد عسل مفید است و در کندی دندان و سستی آن و در فساد صوت و آواز و اکثر بیماری شش عسل جزیی از داروهای تجویزی است.

   

  رفع فراموشی و تقویت حافظه

  امام رضا علیه السلام از امیرالمؤمنین علی علیه السلام نقل کرده اند: سه چیز حافظه را زیاد می کند و بلغم را از بین می برد. قرآن، عسل، کندر.

  هم چنین از امام رضا علیه السلام نقل شده که:(و من ارادان یقل نسیان فلیأکل کل یوم ثلاث قطع زنجبیل مربی بالعسل واکل الزبیب بالعذا؟ على الریق یزید قوه فی الذهن.)

  کسی که می خواهد فراموشیش کم شود هر روز قطعه زنجبیل پرورده با عسل بخورد و خوردن کشمش صبح ناشتا (۲۱ عدد مویز) حافظه را تقویت می کند.

  ۱- دو قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان شیر یا آب جوشیده ی ولرم حل کنید و پس از صبحانه بنوشید.

  ۲- ۵۰ گرم زنجبیل را بکوبید و هر روز در ۲ نوبت یک قاشق چای خوری از آن را با یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط کنید و بخورید.

  ۳- ۱۰ گرم کندر را بکوبید و هر روز پس از صبحانه نیم قاشق چای خوری از آن را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و میل نمایید.

  ۴- در کتاب منهاج العارفین برای تقویت حافظه دستور داده شده که سعد (هندی)، فلفل سفید، سنای مکی، کندر سفید دریایی و زعفران را به مقدار مساوی بکوبند و با عسل مخلوط کرده و تا ۷ روز، روزانه یک مثقال بخورند.

  ۵- تخم گشنیز به مقدار ۱۰ گرم با ۱۰ گرم نبات کوبیده تا کاملا نرم شود و با آب سرد هر صبح ناشتا میل نمایید در تقویت مغز مؤثر و اگر با عسل شیرین مصرف شود به حافظه نیرو می بخشد.

  ۶- روزی ۳ قطعه زنجبیل را در عسل خوابانیده و با اندکی خردل ضمن غذای روزانه مصرف نمایید برای تقویت نیرو فکری بسیار نافع است.

  ۷- برای درمان فراموشی عسل را با بعضی گیاهان همچون عاقرقرحا و شونیز و خردل مخلوط کنید و میل نمایید.

   

  رفع سرگیجه و بلغم

  ۱- سوسن زرد (ترکی هم می گویند، در طبیعت گرم و خشک طعم آن تند و قوتش تا ۴ سال باقی می ماند از بین برنده ی بلغم، گاز معده و روده) ۵ گرم جوشانده ی آن را با عسل شیرین نمایید و میل کنید.

  ۲- صداع بلغمی دردسری است که با سنگینی سر و کدورت حواس و بسیاری خواب و رطوبت منخرین و دهان و دیر درمان شدن مرض کندی نبض و سفید و غلیظ شدن ادرار شناخته می شود. از جمله درمان آن: مخلوطی از صبر تر، انیسون، مصطکی، سقمونیا و نمک هندی از هر کدام به قدر احتیاج برداشته و کوبیده و با عسل مخلوط کرده و میل نمایید.

  از ایارج و سکنجبین یا از خردل و عاقرقرحا و مرزنجوش نیز که درعسل آمیخته شده استفاده می کردند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.