جمعه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۹ 19 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • عجایب گفت و گوی بین زنبورهای عسل
  ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
  بازدید 41
  0
  گفت و گوی بین زنبورها ناچاریم قبول کنیم که زنبورها با یکدیگر تکلم می کنند و گفت و گوی آنها خیلی وسیع تر از یک آری یا نه می باشد و این موضوع از نظم کامل کندوی زنبور عسل استنباط می شود
  ارسال توسط : نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص 28با اندکی تغییر

  گفت و گوی بین زنبورهای عسل

  طبق پزوهش گروه علمی سایت طب الابدان، موریس مترلینگ محقق بلژیکی در کتاب خود در مورد زنبور عسل می گوید:

  ناچاریم قبول کنیم که زنبورها با یکدیگر تکلم می کنند و گفت و گوی آنها خیلی وسیع تر از یک آری یا نه می باشد و این موضوع از نظم کامل کندوی زنبور عسل استنباط می شود زیرا زنبورهایی که در ساعات مختلف روز وظایف متفاوت را انجام می دهند، مثل این است که کسی هست به آنها می گوید که در فلان ساعت فلان کار را بکنند.

  مثلا زنبوری را که من صبح نشان کرده بودم و می دیدم که وظیفه او مکیدن شیره گل ها می باشد عصر همان روز به کار دیگر اشتغال داشت و در داخل کندو هوا را تعدیل می کرد و یا مواظب نوباوگان بود و یا این که در بین بناهای تولیدکنندگان موم دیده می شد و نیز می دیدم زنبورهایی که یک روز فقط شیره گل ها را به کندو می بردند روز بعد، دیگر دنبال آن شیره گل ها نمی رفتند بلکه غبار پرچم گل ها (ولن) را جمع آوری می نمودند.

  دلایل دیگر ارتباط و تکلم بین زنبورها

  دیگر، دلایل ارتباط بین زنبورها طرز سیستم کار در مورد مکیدن گل ها و آوردن پولن است.

  هر روز صبح به محض طلوع آفتاب و همین که مأمورین اکتشاف به کندو مراجعت کردند مأمورین اکتشاف قبل از طلوع آفتاب از کندو خارج می شوند که راجع به گلها و اوضاع خارج اطلاعاتی برای کندو بیاورند زنبورهای عسل از اخبار خارج مطلع می گردند. گویی که مأمورین اکتشاف به آنها می گویند که امروز درخت های زیزفون که کنار رودخانه قرار گرفته گل کرده است. امروز گل شبدرهایی که کنار جاده می باشند شکفته شده است و با گل های دیگر دارای مقدار زیادی پولن است.

  فوری، کار بین زنبورها تقسیم می شود و پنج هزار زنبور که قوی تر از دیگران هستند به سراغ گلهای زیزفون می روند و سه هزار دیگر که جوان تر و ضعیف تر هستند به سوی گل های شبدر به پرواز در می آیند.

  آنهایی که دیروز مشغول جمع آوری شیره گلها بودند امروز زبان و غده های محفظه خود را آسوده می گذارند و می روند غبار پرچم گلها را جمع آوری می نمایند. حتی در جمع آوری غبار پرچم گلها هم دقت دارند که هرگز رنگهای مختلف را با یکدیگر توأم نکنند و محال است که یک زنبور دو رنگ را با هم مخلوط نماید و یا اینکه غبار دو نوع از گل ها را با هم مخلوط نمایند و هر غباری جای مخصوص دارد مگر این که غبارها از یک نوع گل باشند.

  به محض این که فرمان خروج از کندو داده شد زنبورها با سرعت و یکی بعداز دیگری از کندو خارج می شوند و مثل این است که خوب میدانند که محل کار آنها کجاست زیرا برای یافتن محل کار، هیچ تردید در آنها پیدا نمی شود و مستقیما به سوی محل کار خود می روند و گویی اطلاع دارند که هر گلی در کجا واقع شده است.

  حال اگر کسی باشد و هر روز برود و ببیند که زنبورها چه گل هایی را می مکند متوجه می شود که این حشره کوچک حتی از لحاظ استفاده از گلها نیز (برحسب کمیت و کیفیت شیره) از برنامه مخصوصی تبعیت می نماید. مثلا در آغاز بهار که گلهای بنفشه کنار جوی ها یا در جنگل می رویند، زنبورها به سراغ گل بنفشه می روند و همین که گل های درخت بید رویید دیگر توجهی به گل های بنفشه نمی کنند و این مرتبه به سراغ بیدها می روند و همین که سایر درخت های بهاری گل داد از بیدها صرف نظر می کنند، زیرا متوجه می شوند که می توانند در اندک مدت از گل های دیگر استفاده بیشتری بنمایند و بعید نیست که علاوه بر کمیت از کیفیت گلها نیز استفاده میکنند و می دانند که نوع و جنس کدام بهتر است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.