یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ 14 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • طبیعی بودن شکرک زدن یا تبلور عسل
  ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴
  بازدید 10
  0
  خواص عسل عسل طبیعی و خالص باید شکرک بزند. آنزیم دیاستاز و همچنین قند (گلوکز) بالای موجود در عسل از عوامل مهم در عمل شکرک زدن است. اجسام خارجی از قبیل ذرات موم، گرده ی گل و یا حتی گرد و غبار می توانند به عنوان هسته تبلور باشند.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : معجزات درمانی عسل و انگبین (61 تا 63)

  تبلور یا شکرک زدن عسل

  عسل طبیعی و خالص باید شکرک بزند. آنزیم دیاستاز و همچنین قند (گلوکز) بالای موجود در عسل از عوامل مهم در عمل شکرک زدن است. اجسام خارجی از قبیل ذرات موم، گرده ی گل و یا حتی گرد و غبار می توانند به عنوان هسته تبلور باشند. دیاستاز، این ذرات را به خود جذب کرده و ته نشین و کدر می شود. هر چه مقدار گلوکز عسل بیشتر شود، عمل شکرک زدن زودتر اتفاق می افتد. پس نتیجه گیریم که اگر عسلی پس از مدتی شکرک زد، پس حتما طبیعی است. البته تولیدکنندگان به دلیل این که مصرف کننده ها عسل مایع و شفاف را می پسندند، بعد از استخراج آن و عمل فیلتر کردن (صاف کردن)، عسل را تقریبا ۳۰ دقیقه در دمای ۶۰ درجه ی سانتیگراد حرارت می دهند یا به عبارتی پاستوریزه می کنند که با این عمل دیاستاز موجود در عسل با حرارت از بین می رود و عسلی شفاف و روان به

  دست می آید. در مورد شکرک عسل و تبلور آن در بخشی از همین کتاب به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

  عسل شکری

  منشاء آن شربت شکر یا مخلوطی از عسل و شکر است، یعنی به جای شهد گل، شکر در اختیار زنبور قرار می گیرد که ممکن است حتی به صورت شان به بازار عرضه شود. عسلی که به این طریق تهیه می شود طبعأ عطر و بو (بوی گل) ندارد و طعم شکر را می دهد. وزن مخصوص آن از عسل کمتر است. در صد ساکاروز بالاتری نسبت به عسل دارد و همچنین کش دار نیست. بنا به گفته ی بعضی از کارشناسان تولیدکننده عسل اگر این نوع عسل به دلیل اشباع آن از شکر، شکرک زد بلورهای آن درشت تر به نظر می رسد.

  لازم به ذکر است که با اتکاء به وضع ظاهری عسل کمتر می توان در مورد خلوص و مرغوبیت آن اظهار نظر صحیحی نمود؛ چرا که فقط روش آزمایشگاهی، روش مناسبی در تعیین خلوص عسل می باشد.

  این ماده زرین، غنی و فوق العاده محصول معجزه آسای زنبورهای عسل است و جایگزین مناسبی برای شکر سفید به شمار می رود. هر چند در تمامی سال موجود می باشد، اما باید دانست که در بهار و پاییز به عمل می آید و در این موقع از سال از سایر مواقع تازه تر می باشد.

  فرایند اعجاب انگیز تهیه عسل از چرخش زنبورها به دور گل ها شروع می شود. آن ها در همین حال شهد گل ها را در دهان خود جمع می کنند. شهد گل ها با آنزیم مخصوصی که در بزاق دهان زنبور وجود دارد، ترکیب شده و طی یک فرایند شیمیایی تبدیل به عسل می شود. زنبورهای عسل را به داخل کندو می برند و آن را درون حفره ها و دیواره های هر شبکه از کندو ذخیره می کنند. ارتعاشی که از بال زدن های آنها ایجاد می شود، کار تهویه را انجام داده و موجب می شود رطوبت بیش از اندازه آن از بین رفته و آماده مصرف گردد.

  علاوه بر اینکه عسل به عنوان شیرین کننده مغذی و طبیعی به شماره میرود، تحقیقات حاکی از این است که ترکیبات منحصر به فرد عسل، از آن یک ضد میکروب و ضد اکسیدان قوی ساخته است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.