سه شنبه, ۱۱ آذر , ۱۳۹۹ 16 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • روش های نگه داری و بهره برادی از کندو
  ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۶:۳۸
  بازدید 26
  0
  بهره برادی کندو کسانی که زمستان به جای عسل، شربت شکر یا قند جهت زنبوران میگذارند و حاضرند عسل خوبی به دست نیاورند باید یک کیلو و نیم قند در یک لیتر آب بریزند
  ارسال توسط : نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص 32 با اندکی تغییر

  نگه داری و بهره برادی کندو

  گروه علمی سایت طب البدان؛کسانی که زمستان به جای عسل، شربت شکر یا قند جهت زنبوران میگذارند و حاضرند عسل خوبی به دست نیاورند باید یک کیلو و نیم قند در یک لیتر آب بریزند (هیچ وقت نباید آنها را جوشاند).

  تحریک ملکه جهت تخم گذاری

  برای تحریک ملکه جهت تخم گذاری، عسل ابکی خوب است (عسلی که در آب گرم حل شود) به نسبت آب نصف عسل

  برداشت بیشتر عسل

  کسانی که می خواهند عسل بیشتر و بهتری بردارند اگر در نقاط گرم و میان بلافاصله پس از بهار کندو را به سردسیر می برند و سرد سیریها به گرمسیر ولی همیشه باید فاصله ی دو نقطه بیشتر از هفت کیلومتر باشد و در غیر این صورت بسیاری زنبوران به جای اول بر می گردند و تلف می شوند.

  کندو را نباید ناگهان در جای پر از گل گذارد زیرا ناگهان زنبوران بدون بررسی محیط به سر و کله ی گل ها می ریزند و برای مراجعت راه را گم می کنند از این رو بهتر است اوایل گل دهی منطقه، کندو را به آنجا برده تا آشنائی تدریجی و بهتری به عمل آید. کندو را باید غروب بست و هرچه سوراخ دارد گرفت و عسلش را خالی نمود و اگر لق لق می کند آن را سفت کرد و در محل جدید هم صبح زود آن را گذارد (البته یک نقطه ی کندو باید توسط تور گرفته شود تا نفس کشی باشد) بیماری های نوزادان زنبور عسل به دو دسته ی قارچی و باکتری تقسیم می شود.

  آقات زنبور عسل

  موش، انواعی از زنبورها، برخی شب پره ها، سوسکی مخصوص و مورچه از دشمنان زنبوران عسل هستند.

  عجایب خلقت ملکه و زنبور عسل

  ملکه در هر سوراخ از ۳ تا ۷ و حتی ۲۴ تخم می گذارد و گاهی ملکه می تواند روزانه سه هزار تخم و در سال در حدود یکصدو پنجاه هزار تخم بگذارد که طول هر یک آنها ۱.۵-۱.۳میلی متر است. وزن هر هزار و پانصد تخم برابر وزن ملکه است و اگر روزانه سه هزار تخم بگذارد دو برابر وزن خودش تخم گذاشته و این از عجایب آفرینش خداوند بدیع است.

  سوراخ های کوچکتر از پنج میلیمتر کندو را زنبوران به وسیله ی عسل و بزرگتر را با موم مسدود می سازند. خانه سازی زنبوران بیشتر در شب انجام میگیرد.

  هر زنبور روزانه روی چند گل می نشیند و روزانه به طور متوسط ده مرتبه پرواز می کند و با این محاسبه با پرواز نزدیک به چهار هزار کارگر روزانه در حدود سیصد میلیون (/ ۳۰۰/ ۰۰۰ / ۰۰۰ ) گل تلقیح یا گرده افشانی می گردد و این امر به خصوص در باغات گلابی و سیب اهمیت فراوانی دارد (در زراعت صیفی مانند خربزه، طالبی، گرمک، هندوانه، خیار و کدو نیز زنبور عسل رل مهمی دارد).

  زنبور عسل اگر بخواهد یک کیلو عسل از گل شبدر به دست آورد باید روی بیست میلیون گل شبدر بنشیند ولی از اقاقیا دو میلیون و از اسپرس پنج میلیون و ۱۸۰ هزار مرتبه کبهی عسل خود را خالی و پر میکند. موم نباید در ظرف های مسی با آهنی ریخته شود زیرا رنگ زرد موم خاکستری می شود.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.