حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

چهارشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۹ 5 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 127 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • حجامت دفع کننده سموم از بدن
  ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۹
  بازدید 1
  0
  دفع سموم بدن تاثیر حجامت در دفع سموم بدن طبق روایات اهل بیت
  ارسال توسط : نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : منبع: حجامت از دیدگاه اسلام ص 61-62

  حجامت دفع کننده سموم از بدن 

  حضرت علی (ع) فرمود: «یهودیان نزد زنی یهودیه به نام عبده آمدند و گفتند تو میدانی که محمد و پشت بنی اسرائیل را شکسته و یهودیت را ویران کرده؛ همه اشراف یهود این زهر را آماده کرده اند به نرخ گرانی و مزد شایانی به تو می دهند که این گوسفند را با آن زهرآگین کنی و به او بخورانی.» عبده آن گوسفند را بریان کرد و همه رؤسای بنی اسرائیل را به خانه خود دعوت نمود و نزد رسول خدا (ص) آمد و گفت یا محمد تو خود می دانی چه مرا میباید. همه رؤسای یهود به منزل من آمده اند تو هم با یارانت مرا سرافراز فرما.

  رسول خدا (ص) همراه علی (ع)، ابودجانه، ابوایوب، سهل بن حنیف مهاجرین به منزل او آمدند و چون وارد شدند و گوسفند بریان را آوردند، و بینی های خود را با پشم بستند و به پا ایستادند و به عصاهای خود تکیه زدند.

  رسول خدا (ص) فرمود بنشینید. گفتند: پیغمبری که به دیدن ما آید ما به خیر اجازه نشستن نمی دهیم، بد داریم که نفس ما به او برسد و او را آزار دهد (دروغ گفتند بینی های خود را از ترس نفوذ بخار زهر بسته بودند). چون گوسفند را نزد رسول خدا (ص) گذاشتند کتف شانه گوسفند به سخن درآمد و گفت دست بازدار ای محمد (ص) مرا نخور من مسمومم. رسول خدا (ص) عبده را خواست و فرمود: برای چه مرتکب این عمل شدی؟ گفت با خود گفتم اگر پیغمبر است به او زیانی نمی رسد و اگر دروغگو یا جادوگر است قوم خود را از دست او راحت کردم.

  جبرئیل (ع) فرود آمد و گفت: خدا سلام می رساند و می فرماید: «بگو به نام خدا آن نامی که هر مؤمنی او را بدان مینامد و هر مؤمنی بدان عزیز است و به نور اوست که آسمانها و زمین بدان تابنده شده است و به توانایی اوست که هر جبار عنید برای آن خاضع است و هر شیطان متمرد برایش سربزیر است، از شر زهر و جادو و هر بدی به نام خدای والا و ملک یکتایی که جز او معبود حقی نیست و فرو فرستاد از قرآن آنچه برای مؤمنان شفا و رحمت است و بیفزاید ستمکاران را جز زیان پیامبر.» آن را گفت و به یاران خود هم تلقین کرد و فرمود همه بخورید و سپس دستور عمل حجامت دادند.

  حجامت یا روشهای درمانی دیگر

  در حدیثی نقل است که گروهی از یاران خدمت رسول خدا (ص) رسیدند و گفتند یا رسول الله در همسایگی ما کسی است که از دل درد شکایت دارد می فرمایید که او را چگونه مداوا کنیم؟ فرمود: به چه وسیله ای مداوایش می خواهید کنید؟ گفتند: مردی یهودی در اینجا وجود دارد که این بیماری را درمان می کند. گفتند: شکم را می شکافد و چیزی را از آن خارج می کند. رسول خدا (ص) مانع گردید ولی به روش یهودی عمل کردند. بعد آمدند و نتیجه را اعلام کردند. حضرت فرمودند: حجامت راه صحیح تر بود.

  این افراد برای بار دوم و سوم مراجعه کردند و خواستار معالجه همسایه با همین روش درمانی شدند. رسول خدا (ص) فرمود: هر کاری می خواهید بکنید و ایشان مرد یهودی را دعوت کردند.

  مرد یهودی شکم بیمار را شکافت و مقداری زیادی گل و لای از آن خارج ساخت و سپس شکمش را شست و دوخت و زخم آن را مداوا کرد و بیمار بهبود یافت.

  وقتی این خبر را به پیامبر (ص) دادند فرمود: «کسی که بیماریها را خلق کرده است، برای آن درمان نیز قرار داده و بهترین درمان حجامت، فصد و سیاه دانه یعنی شونیز میباشد.»

  دقت در روایات به ویژه روایت اخیر نشان میدهد که حجامت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و حتی در شرایطی که ابزار فنی مناسبی نیز برای درمان موجود بوده است، رسول اکرم (ص) از بکار بردن آن اکراه داشته، تأکید می فرماید تا مردم از روش درمانی الهی استفاده کنند.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.