جمعه, ۷ آذر , ۱۳۹۹ 12 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • هر چه بگندد نمکش میزنند
  ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲
  بازدید 22
  0
  هر چه بگندد نمکش میزنند اگر کسی بخواهد تخم مرغ را به همان شکلی که بوجود آمده است تا یک ماه هم نگه دارد. حتی در یخچال هم نمی شود مثل روز اول از تخم مرغ نگه داری کرد زیرا تغییرات عمده ای در آن ایجاد می شود.ولی در قدیم یک لایه نمک می ریختند
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : کتاب نسخه های شفابخش (روازاده) (صفحه 32تا صفحه 37)

  چند اصطلاح درباره نمک

  بشکند این دست که نمک ندارد

  در چند قرن گذشته، نمک خوردن در فرهنگ ما خیلی باب بوده تا آنجا که قیمت آن نیز به همین سبب در حد بالایی قرار داشته است. حتی به سبب اهمیت زیادی که به نمک در طول تاریخ ما داده شده است، در بین ملت ایران رسم شده بود که هرگاه شخصی از منطقه ای به منطقه دیگر مسافرت می کرد و به میهمانی می رفت، مثلا از کرمان به طالقان می رفت، توقع می رفت که نمک کرمان را به طالقان ببرد یا بالعکس و اگر احیانا در این مسیر یادش میرفت یا به نوعی قصور می کرد میزبان به شوخی به او می گفت: «بشکند این دست که نمک ندارد». زیرا میزبان از مهمان هیچگاه انتظار نداشته است که از شهری به خانه او بیاید ولی نمک آن شهر را برای او نیاورد. چون میزبان با ولع منتظر است که مهمان با آوردن نمک سلامتی را به خانه او بیاورد.

  چون مثلا موادی در نمک کرمان است که در نمک طالقان نیست و بالعکس موادی در نمک طالقان است که در نمک کرمان نیست و به همین منوال در شهرها و جاهای دیگری که دارای نمک هستند.

  گندزدایی

  هر چه بگندد نمکش میزنند

  مثلا اگر کسی بخواهد تخم مرغ را به همان شکلی که بوجود آمده است تا یک ماه هم نگه دارد. حتی در یخچال هم نمی شود مثل روز اول از تخم مرغ نگه داری کرد زیرا تغییرات عمده ای در آن ایجاد می شود. در قدیم یک لایه نمک می ریختند و بعد یک ردیف تخم مرغ می گذاشتند و بعد یک لایه نمک روی آن تخم مرغ می ریختند و همینطور یک ظرف را پر از تخم مرغ می کردند و در صورت نیاز از آن استفاده می کردند.

  با اضافه کردن نمک به برنج هم می شود از فاسد شدن آن جلوگیری کرد زیرا این اصطلاح است که هر چه بگندد نمکش میزنند لذا نمک به هر خوراکی اضافه شود می تواند آن غذا را از میکروب ها، باکتری ها، قارچ ها و از هر آنچه سبب فاسد شدن آن غذا می شود، محافظت کند.

  همین طور ماهی را نمک سود می کنند مثل: ماهی شور و ماهی دودی، تا بتوانند آن را به صورت یک غذای سالم برای ما نگه دارند.

  حتی شما می توانید در نمکزارها اجساد موجودات و حیواناتی را پیدا کنید که قرن ها از مردن آنها می گذرد ولی تغییری در آنها صورت نگرفته است.

  برای ضد عفونی سبزیجات در قدیم از نمک استفاده می شده است سبزی را با آب و نمک مخلوط می کردند و بعد دقایقی آن را می شستند که علاوه بر ضدعفونی شدن سبزی، موجب تازگی و طراوت سبزی هم می شد. علاوه بر نمک می شود از سرکه خانگی و طبیعی هم استفاده کرد؛ به ازای هر لیتر آب که برای خیساندن سبزی استفاده می شود حدود یک قاشق غذاخوری نمک و نیم استکان سرکه خانگی در آب ریخته شود ولی برای میوه جات نصف این مقدار هم کفایت می کند. زمان مخلوط کردن سبزی با نمک و سرکه به مدت نیم ساعت کفایت می کند.

  به هیچ وجه در شستن و ضد عفونی سبزیجات و میوه جات از مایعات ظرفشویی و صابون و مواد شیمیایی دیگر استفاده نشود.

   

  فلانی من را نمک گیر کرده است و یا من نمک پرورده شما هستم

  در اینجا هم می خواهد ارزش نمک را برساند یعنی من نزد او غذا خوردم و در میان تمام مواد موجود در غذا نمک را مثال می زند چون نمک را در برابر مواد دیگر، مهم تر و با ارزش تر می شمرد.

  یا اگر کسی به کسی هدیه ای بدهد حال هر هدیه ای که باشد می گویند فلانی (شخص هدیه گیرنده) نمک گیر شده است.

   

  فلانی نمک نشناس است و یا فلانی نمک خورد و نمکدان را شکست

  هرگاه کسی الطاف الهی و الطاف بنده او را قدرشناس نباشد چنین فردی را با کسی مقایسه می کنند که نمک را نمی شناسد. یعنی نشان می دهد که همه افراد جامعه باید نمک را می شناختند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.