پنج شنبه, ۱۳ آذر , ۱۳۹۹ 18 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • خواص شلغم و خرما از کتاب شریف کافی
  ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴
  بازدید 19
  0
  خواص شلغم و خرما امام صادق (علیه السلام ): هیچ کس نیست ، مگر این که در او رگی از جذام وجود دارد. شلغم ، این رگ را می سوزاند. شلغم را در فصل آن بخورید تا هر دردی را از شما ببرد.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : کافی در طب اسلامی (117 تا 119)

  خواص شلغم و خرما از کتاب شریف کافی

  شلغم مخصوصا در فصل آن

  امام صادق (علیه السلام ): هیچ کس نیست ، مگر این که در او رگی از جذام وجود دارد. شلغم ، این رگ را می سوزاند. شلغم را در فصل آن بخورید تا هر دردی را از شما ببرد.

  نکته مهم: امام صادق (ع) فرمود: شلغم زیاد بخورید و این راز را به دشمنان ما نگویید. بنده در میان احادیث طبی حدیثی مشابه این بسیار کم دیده ام. شاید به تعداد انگشتان یک دست هم نباشد. اگر ترکیبات شلغم را مطالعه کنی در بهت و شگفتی فرو خواهی رفت. حقیقتا شلغم از نادر خوراکی هایی است که این مجموعه ترکیبات را یکجا دارد .حتی داروی فعال رادیو اکتیو دارد. روبیدیم ، گوگرد، فسفر و انواع ویتامینها و…..همه در شلغم جمع اند. شلغم هرگز در هوای آزاد نمی گندد. و آن را پنی سیلین طبیعی می گویند. اگر ما بتوانیم روایات معصومین را با یافته های علمی مقایسه کنیم خواهیم یافت که پرفسور های عالم در مقابل علوم امامان شیعه قطره ای آب گل آلود در مقابل دریایی پاک و زلال هستند. (حاشیه ص ۱۲۸ محاسن: ج ۲، ص ۲۸۷ ۱۲۹ کافی: ج ۶، ص ۳۳۸ ۱۳۰ کافی ج ص ۳۶۷ | ۱۳۱ المحاسن ج ۲ ص ۳۳۳)

  خرما

  اما آن سه چیز که خوراکی نیست و چاق می کند عبارت اند: گوشت خشک شده، پنیر و خرمای تازه به بار نشسته (و در حدیثی دیگر آمده است : گوشت راسته شتر و لرد روغن ). آن دو چیزی هم که برای هر چیز سودمند است و برای هیچ چیز ضرر ندارد، عبارت اند: آب نیم گرم و انار. و آن دو چیزی هم که برای هر چیز زیان دارند و برای هیچ چیز مفید نیستند، عبارت اند از گوشت خشک شده و پنیر. (راوی می گوید) گفتم : فدایت شوم! آن جا گفتی لاغر می کنند و این جا می گویی زیان می رسانند ؟!

  فرمود: آیا نمی دانی که لاغری ، خود (مصداق های ) زیان دیدگی است ؟!.

  امام على (علیه السلام ): خرما بخورید؛ چرا که شفای دردها در آن است.

  امام صادق (علیه السلام ) : بهترین خرمای شما، خرمای برنی است . دردها را می برد و خود، بیماری نمی زاید، خستگی را می زداید و زیانی در بر ندارد، بلغم را از میان می برد و با هر خرمایی ، سازگار است.

  در روایتی دیگر است که فرمود: غذا را گوارا و سبک می کند، خستگی را می برد، و سیر می کند.

  (حاشیه ص ۱۳۲ الکافیج ص ۳۱۵ ح ۷ مکارمالاخلاقج ۱ ص ۴۲۶ ح ۱۴۵۳ ۱۳۳ الخصال ص ۶۱۵ ۱۳۴ احادیث پزشکی ص ۴۸۰ ۱۳۵ الکافی ج ۶ ص ۳۴۵)

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.