یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ 14 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام
  ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
  بازدید 15
  0
  حجامت در فقه فراگیری این سنت در جامعه اسلامی در حد وسیعی بوده و به عنوان یک سنت کاملا رایج در روابط اجتماعی و درمانی جامعه جای داشته است و فقهای اسلام مباحث دقیقی را پیرامون ضوابط و شرایط اجرایی آن مطرح ساخته اند.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (103 تا 105) و (107 تا 109)

  مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام

  پرداخت اجرت حجام و امر به تخفیف مالیات

  روایاتی وجود دارد که نشان می دهد، رسول اکرم (ص) حجامت فرموده و امر کرده است تا از مالیات حجام بکاهند.

  روایت است که ابوطیبه رسول گرامی اسلام (ص) را حجامت کرد. حضرت اجرت او را پرداخت و امر کرد تا سرپرستانش از مالیات او بکاهند و اگر اجرت حرام بود، حضرت به حجام عطا نمی فرمود. مضمون دو حدیث فوق توسط ائمه و فقها نقل شده است.

  مطالعات گروه علمی سایت طب الابدان نشان می دهد؛ برای بررسی احادیث و روایات پیرامون حجامت به مباحث فقهی این موضوع توجه می کنیم. در این بحث سعی شده است حتی الامکان تمامی نظرات فقهای اسلام مورد استناد قرار گیرد.

  تعمق در مباحث و دقت فقها در مباحث مربوط به این موضوع نشان می دهد که فراگیری این سنت در جامعه اسلامی در حد وسیعی بوده و به عنوان یک سنت کاملا رایج در روابط اجتماعی و درمانی جامعه جای داشته است و فقهای اسلام مباحث دقیقی را پیرامون ضوابط و شرایط اجرایی آن مطرح ساخته اند.

  در جهت توجیه شرایط اجرایی با استفاده از احادیث و روایات بحث های دامنه داری را طرح نموده اند. در بیشتر نظرات فقهی ویژگی های درمانی حجامت و تأثیرات شفابخشی آن نیز ذکر گردیده است.

  حجامت

  در این جمع بندی مباحث فقهی کاملا تفکیک گردیده و عین نظرات نقل شده است و لذا در این کتاب که به عنوان کتاب مرجع احادیث و روایات مربوط به حجامت در نظر گرفته شده است، تمامی مباحث فقهی نیز تقدیم می گردد.

  لکن در ترجمه فارسی سعی می شود که جمع بندی موضوعات با توجه به محتوای نظرات ارایه گردد و از ترجمه تفصیلی متون صرف نظر گردد.

  کسانی که مایل باشند تفصیل مباحث فقهی را مورد مطالعه قرار دهند، می توانند به متون عربی آن که در کتاب دیگری جمع آوری گردیده و موضوع بندی شده است مراجعه نمایند. و یا با توجه به فهرست راهنما، به کتب مأخذ مراجعه فرمایند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.