پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹ 13 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 163 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • (بخش دوم) احادیث وارد شده درباره اثرات درمانی حجامت
  ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۶
  بازدید 5
  0
  حجامت داروی بسیاری از بیماری ها

  (بخش دوم) احادیث وارد شده درباره اثرات درمانی حجامت حجامت داروی بیماری های پوستی احادیثی که درمان بیماری های خاصی را نام برده اند بیماری هایی را ذکر کرده اند که در این فصل با استفاده از احادیث، نوع درمانها را موضوع بندی نموده و مطرح می کنیم. در حدیثی از امام صادق (ع) بثورات […]

  ارسال توسط : نویسنده : عباس کنار نوازی

  (بخش دوم) احادیث وارد شده درباره اثرات درمانی حجامت

  حجامت داروی بیماری های پوستی

  احادیثی که درمان بیماری های خاصی را نام برده اند بیماری هایی را ذکر کرده اند که در این فصل با استفاده از احادیث، نوع درمانها را موضوع بندی نموده و مطرح می کنیم.

  در حدیثی از امام صادق (ع) بثورات پوستی را نیازمند به حجامت ذکر کرده است. در حدیثی دیگر که امام (ع) اثر حجامت سر در بیماری ها را نقل می کند می فرماید حجامت سر جذام و برص (ویتیلیگو) را درمان می کند.

  از امام صادق (ع) روایت است که مردی از خارش پوست نزد ایشان شکایت کرد. حضرت فرمود: «سه بار حجامت کن در پاهایت بین پی پشت پا تا زانو.» این کار را انجام داد و خارش های پوستی مرتفع گردید. فرد دیگری نیز در همین مورد نزد حضرت شکایت کرد، حضرت فرمود: «یک مرحله پشت پاهایت را در یک بار یا سه بار حجامت کن انشاء الله بهبود می یابی.»

  در حدیث دیگری نقل است که مردی از خارش پوست نزد امام صادق (ع) شکایت کرد حضرت از او سؤال کرد: آیا شربت نوشیدهای؟ گفت: بلی. سپس سؤال کرد: فصد رگ کردهای؟ پاسخ داد: بلى، لکن بهبود نیافته ام. پس فرمود: سه بار از هر دو پایت بین پی پشت پا تا زانو حجامت بگیر. پس این کار را کرد و بهبود یافت.

  حجامت داروی سردرد و درد اندامها

  امام صادق (ع) می فرماید: «حجامت سر شفای هفت بیماری است.» که سردرد، کسالت و خواب آلودگی جزء آن بیماریها شمرده شده است.

  در حدیث دیگری ابن عباس نقل می کند که رسول خدا (ص) در حالی که محرم بود برای رفع سردرد از سرش حجامت کرد.

  امام صادق (ع) می فرماید: «شخصی به رسول خدا (ص) از دردی که در سینه است شکایت کرد، حضرت فرمود: از قرآن طلب شفا کن و اضافه کرد خدای عزوجل می فرماید: قرآن شفای سینه و آنچه در سینه هاست.»

  نبی اکرم(ص) فرمود: «شفای امت من در سه چیز است؛ آیه ای از کتاب خدا یا جرعه ای عسل و یا نشتر حجام.»

  حجامت و غلیان خون

  در حدیثی که در بخش پیشگیری نقل شد، آمده؛ حجامت کنید، قبل از اینکه غلیان خون شما را بکشد و در حدیث دیگری از رسول خدا (ص) نقل می کند وقتی که خون بر هر یک از شما غلبه کرد حجامت کند در هر روزی که میسر شد و آیه الکرسی را بخواند و از خداوند طلب خیر کند و بر محمد (ص) صلوات بفرستد.

  امام رضا (ع) می فرماید: «حجامت بین دو کتف برای رفع خفقانی که از امتلاء و حرارت ایجاد گردیده است منفعت دارد.»

  حجامت و اطفال

  امام صادق (ع) می فرماید: «وقتی که طفل به چهار ماهگی رسید هر ماه وی را در موضع نقره (گودی گردن) حجامت کنید که این کار باعث حذف لعاب بدن و کاهش حرارت سر و بدن طفل می گردد.»

  این حدیث در کتب کافی و وسائل الشیعه نیز نقل گردیده است.

  حجامت و تقویت عقل و حافظه

  امام صادق (ع) به نقل از پدران خود می فرماید: «که امیرالمؤمنین (ص) فرمود: به درستی که حجامت بدن را صحت می بخشد و موجب افزایش عقل می گردد.»

  حضرت امیرالمؤمنین (ع) در چهارصد دستوری که موجب اصلاح دین و دنیای مؤمن می گردد حجامت را موجب صحت بدن و افزایش عقل شمرده است

  و همچنین امام صادق (ع) در حدیثی دیگر می فرماید: «حجامت عقل را افزایش میدهد و موجب افزایش قدرت حافظه می گردد.»

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.