پنج شنبه, ۱۳ آذر , ۱۳۹۹ 18 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • حجامت نجات بخش و رهاننده
  ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹
  بازدید 21
  0
  حجامت سر و چاربند حجامت دیگری که سخت مورد توجه احادیث و روایات است و ویژگیهای درمانی فراوانی برای آن شمرده شده است، حجامت در سر است که توسط رسول اکرم (ص) حجامت نجات بخش نامیده شده است.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت صفحات 39_ 41

  حجامت سر و چاربند؛ نجات بخش و رهاننده

  حجامت سر، حجامت نجات بخش

  در مطالعات انجام شده گروه علمی سایت طب الابدان؛ حجامت دیگری که سخت مورد توجه احادیث و روایات است و ویژگیهای درمانی فراوانی برای آن شمرده شده است، حجامت در سر است که توسط رسول اکرم (ص) حجامت نجات بخش نامیده شده است.

  در حدیثی از امام صادق (ع) ضمن برشمردن ویژگی درمانی این نوع حجامت که داروی تمامی بیماریها به جز مرگ شمرده شده فرموده است: «مکان حجامت یک وجب از بین دو ابروان در پیشانی تا نقطه ای که انگشت ابهام برسد می باشد سپس حضرت جای آن را عملا به راوی خبر نشان داده است.

  در حدیث دیگری امام باقر (ع) حجامت سر را توصیف می کند و آن را داروی تمامی بیماری ها به جز مرگ می شمارد.

  حجامت سر

  در حدیث دیگری به نقل از امام صادق (ع) می فرماید: «رسول خدا (ص) وسط سر خود را به وسیله ابوطیبه (حجام آن زمان) حجامت کرد و یک صاع خرما به وی عطا فرمود».

   

  در روایت دیگری نقل است که اباهند (حجام) محل ملاج رسول اکرم (ص) را حجامت کرد. این روایت در کتب مختلف تکرار شده است.

  روایت دیگری که جای حجامت سر را نشان میدهد به نقل سلسله اسناد از قول امام صادق (ع) می فرماید: «یک وجب از سر بینی به طرف وسط سر جای حجامت سر است که رسول خدا (ص) آن را نجات بخش یا رهاننده نامیده اند.»

  در دو روایت دیگر حجامت سر توصیف گردیده و یکی آن را داروی هفت بیماری و دیگری حجامت در سر را داروی تمامی بیماری ها ذکر کرده است.

  چون منظور ما در این بخش از بحث، استفاده از روایات برای نشان دادن مکان حجامت سر است، از نقل سایر قسمت روایت در این بحث خودداری می کنیم.

  با دقت و تأمل در روایات مذکور جای دقیق حجامت نجات بخش یک وجب دست هر کس برای سر خودش در خط وسط از بین ابروان تا جایی که انگشت ابهام برسد دقیقا همین نقطه ملاج یا فرونتال قدامی نیز نامیده می شود.

  حجامت چاریند، حجامت رهاننده

  حجامت دیگری که در احادیث توصیه شده و رسول اکرم (ص) انجام داده اند، حجامت چاربند است که در حدیث حجامت رهاننده نامیده شده است.

  در حدیثی از امام صادق (ع) است که فرمود: «رسول خدا (ص) چاربند را حجامت فرموده و آن را حجامت نجات بخش نامید». در حدیث دیگری نقل است که رسول خدا (ص) پشت خود را حجامت کرد و آن را حجامت رهاننده نامید با توجه به اینکه نام حجامت نجات بخش برای سر در احادیث کاربرد بیشتری دارد به نظر می رسد نام رهاننده فقط برای حجامت چاربند گفته شده باشد. جای دقیق آن در گودی کمر در ناحیه ساکرال می باشد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.