جمعه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۹ 19 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • اعتماد به تطهیر حجامت کننده
  ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۲
  بازدید 9
  0
  طهارت محل حجامت اگر دیگر خونی از محل خراش ایجاد شده دفع نمی گردد، بعد از ۲ الی ۴ ساعت بدن قابل استحمام است.ولی اگر خراش های حجامت عمیق ایجاد شده باشد شایسته است که بعد از دوازده ساعت حمام کنند.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (112 تا 114)

  اعتماد به تطهیر حجامت کننده

  غسل حجامت

  پژوهش های گروه علمی سایت طب الابدان نشان می دهد؛ یکی از مباحثی که در موضوعات فقهی حجامت مورد توجه می باشد، غسل و شستن محل حجامت است. در برخی از نظرات فقهی غسل حجامت را مستحب شمرده است.

  نظرات دیگری نیز وجود دارد که بر اساس روایات اظهار گردیده و غسل حجامت را لازم شمرده اند. در این نظریات در صورتی که غسل جمعه و یا هر غسل دیگری نیز لازم بوده و بعد از حجامت انجام شده باشد، دیگر انجام غسل ویژه ای برای حجامت را لازم ندیده است.

  تطهیر حجامت

  اعتماد به تطهیر حجامت کننده

  نظرات بعدی غسل ویژه ای را برای حجامت لازم نمی دانند و تأکید دارند چنانچه موضع حجامت تطهیر گردید و خون آن موضع برطرف شد، انسان نیازی به غسل و شستن محل حجامت ندارد. و در این مورد اضافه می کنند باید به تطهیر حجام اعتماد کرد و چنانچه حجام طفل نابالغ نباشد، می توان به تطهیر حجام اعتماد نمود و در این صورت نیازی به غسل حجامت نیست.

  آنچه مسلم است اینکه غسل حجامت در مباحث فقهی ، قبل از این که مانند سایر غسل های واجب و مستحب یک عمل قراردادی مشخص با ترتیب و شرایط خاص خود باشد، یک عمل نظافت کننده است و در صورتی ضرورت پیدا می کند که خون حجامت شونده در حال انجام حجامت بدن وی را آلوده ساخته باشد و به قسمت های دیگری از بدن سرایت کرده باشد.

  ولی در صورتی که حجامت به نحو احسن انجام گیرد، فقط جای انجام حجامت است که خون آلوده می شود و پس از پاک کردن آن موضع به وسیله بتادین و یا سایر موارد ضدعفونی کننده پانسمان می شود و با توجه به این که دیگر خونی از محل خراش ایجاد شده دفع نمی گردد، بعد از ۲ الی ۴ ساعت بدن قابل استحمام است.

  اگر خراش های حجامت عمیق ایجاد شده باشد شایسته است که بعد از دوازده ساعت حمام کنند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.