یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ 14 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • آیا درآمد حجامت کننده درست است؟
  ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷
  بازدید 7
  0
  شغل حجامت بعضی از فقها معتقدند که اگر حجامت شونده اجر را تعیین کند کراهتی ندارد. به تعبیری دیگر اگر شرط از سوی حجامت شونده باشد مانعی ندارد.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (105 تا 107)

  آیا کسب حجام سُحت است؟

  نھی کسب حجامت

  طبق مطالعات انجام شده گروه علمی سایت طب الابدان؛ امام صادق (ع) از قول رسول اکرم (ص) فرمود: «غلامی را به دایی ام هدیه کردم و وی را از این که غلام را به مشاغل قصابی و حجامت گری و زرگری وادار نماید. بازداشتم.»

  در این روایت که در کتب گوناگون نقل شده، دلیلی برای این کار ذکر نگردیده است.

  در نظریات برخی فقها منظور از نهی شغل حجامت نهی تنزیهی شمرده شده نه نهی تحریمی.

  با وجود این که انجام حجامت مورد تأکید فراوان قرار گرفته است، ولی زمانی که کسی بخواهد از این فرصت استفاده سوء بکند و از این طریق کسب مال نماید، مورد مذمت شدید قرار گرفته است.

  شدت این مذمت در حدی است که در برخی روایات اکتساب مال به وسیله حجامت را پست و مذموم شمرده و در روایات دیگری کسب حجامت را خبیث دانسته اند.

  از این شیوه برخورد در احادیث نسبت به حجامت و کار درمان مردم می توان دریافت که اسلام تمایل ندارد کسی روش های درمانی را ابزار تعیش قرار داده و از این که کسی بخواهد از دوران سختی و عسرت مردم به نفع خود بهره ببرد و با فرصت طلبی مال اندوزی نماید به شدت نفرت دارد.

  آیا کسب حجام سُحت است؟

  تامین مال به کمک وسیله ای باطل سُحت شمرده شده است. برخی از فقها، با استاد به روایتی کسب حجام را در ردیف کسب های تحت قرار داده اند.

  (حاشیه: منظور از نھی تنزیہی این است که تا زمانی که شغل بهتری در جامعه وجود دارد، به این شغل، نپردازند.)

  صاحب جواهر الکلام استنباط فوق را مهمل شمرده و نظریۂ سحت را نفی کرده است. در کتاب استبصار طی یک بحث فقهی مفصل، نظریه سحت بودن کسب حجام رد شده و به استناد روایتی از رسول اکرم اند که در آن اجرت حجام توسط حضرت پرداخت گردیده است، اجرت حجام را حلال دانسته است. در برخی دیگر از نظرات فقهی نیز اجرت مشروط سحت شمرده شده است.

  در نظریه فقهی دیگری حرام بودن کسب حجامت را دعوای بلابرهان دانسته و آن را رد کرده است.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.