چهارشنبه, ۵ آذر , ۱۳۹۹ 10 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 273 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج
  ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸
  بازدید 3
  0
  حجامت در حج در روایتی که از امام صادق بر نقل گردیده است از انجام حجامت و حلق موضع در ماه های حج سؤال می شود، ایشان می فرمایند: «مانعی ندارد.»
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (107 تا 109)

  (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج

  حجامت در ماه حج

  پژوهش های گروه علمی سایت طب الابدان نشان می دهد؛ حجامت در ماه حج و در حالت احرام و شرایط انجام حجامت محرم موضوعی است که مورد بحث فقهای اسلام قرار گرفته و احادیث فراوانی پیرامون آن وارد گردیده است، که با توجه به اهمیت موضوع تمامی احادیث و نظرات فقهی جمع آوری و تقدیم می گردد.

  در این بخش مجموعه نظریات فقهی بر حسب موضوع، جمع بندی شده و با استناد به عین روایات و مباحث فقهی طبقه بندی می شود.

  حجامت در حج

  حجامت و حلق موضع در ماه های حج مانعی ندارد

  در روایتی که از امام صادق بر نقل گردیده است از انجام حجامت و حلق موضع در ماه های حج سؤال می شود، ایشان می فرمایند: «مانعی ندارد.» و اضافه می کنند «هم چنین مسواک زدن و نوره کشیدن.»

  این روایت در تمامی منابع حدیثی نقل گردیده و از میان فقها صاحب استبصار می گوید منظور از ماه های حج در این روایت ماه شوال است.

  روایات دیگری نیز وجود دارد که در آن رسول اکرم را در حال احرام حجامت فرموده اند و هم چنین روایت دیگری است که نشان می دهد رسول اکرم (ص) در حال احرام در شرایطی که روزه دار بوده اند حجامت کرده اند.

  حجامت محرم در صورت ضرورت

  در دسته ای دیگر از روایات ذکر گردیده است در صورتی می توان در حال احرام حجامت نمود که این کار ضرورت داشته باشد و صحت و سلامت بدن در گرو حجامت باشد و محرم نگران باشد مبادا در صورتی که حجامت نکند تلف می گردد و غلبه خون موجب اذیت و آزار او شود، در این روایات هیچ اشاره ای به حلق موضع حجامت نشده است.

  حجامت محرم بدون حلق موضع

  در بین احادیث و نظریات فقهی نظر دیگری نیز وجود دارد که تأکید کرده اند در صورتی که حجامت محرم ضرورت داشته باشد باید بدون حلق موضع انجام گیرد.

  البته با توجه به این که در حجامت کتف، حلق موضع برای تمامی افراد ضرورتی ندارد و تنها کسانی لازم است موضع حجامت خود را حلق نمایند که تمامی موضع حجامت آنان پوشیده از مو باشد و حجام نتواند بدون حلق مو حجامت نماید. اما در حجامت سر لاجرم باید موهای موضع حجامت حلق گردد و اگر چنانچه موهای سر تراشیده نشود نیز در هنگام ایجاد خراش در روی پوست سر باعث قطع مو می شود. بنابراین حجامت سر برای محرم حتما مواجه با حلق موضع است و مشمول حکم حلق موضع حجامت می گردد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.