جمعه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۹ 19 ربيع ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 277 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9×
 • آمار سایت

 • متناسب کردن دم نوش ها با مزاج بدن و شدت تأثیر آن ها
  ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
  بازدید 16
  0
  تناسب دمنوش با مزاج بدن اگر به دم کردنی های گرم، یا غذاها یا داروهای گرم، مواد سرد اضافه شود، مزاج دارو و غذا اصلاح می شود و بر عکس. البته این اصلاح فقط در صورت مصرف خودسرانه گیاهان و غذاهای دارویی است و نباید نسخه طبیب را تغییر داد.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس نوازی منبع : کافی در طب اسلامی ایرانی(85 تا 83)

  روش متناسب کردن دم نوش ها با مزاج بدن و شدت تأثیر آن ها

  اگر به دم کردنی های گرم، یا غذاها یا داروهای گرم، مواد سرد اضافه شود، مزاج دارو و غذا اصلاح می شود و بر عکس. البته این اصلاح فقط در صورت مصرف خودسرانه گیاهان و غذاهای دارویی است و نباید نسخه طبیب را تغییر داد.

  این مسأله مهم است زیرا اکثر داروهای گیاهی گرم یا سرد هستند و مصرف این ها بدون اصلاح مزاج، گاهی موجب غلبه گرمی یا سردی و در نتیجه بیماری می شود. پس حتما لازم است با مزاج و بیماری ها سازگار شود. اگر مزاج شما گرم است، باید دارو یا غذا را سردتر کنید و برعکس.

  میزان و قدرت تأثیر گذاری داروهای گیاهی

  هرچه تأثیر گذاری ادویه و داروی گیاهی قویتر باشد، لازم است مصرف آن کمتر و محدودتر شود و برعکس. برخی ادویه جات و داروهای گیاهی تأثیر بسیار شدید و خطر آفرین دارند. پس نباید به صورت خودسرانه و مستمر و غلیظ مصرف شوند.

  تأثیر گذاری ضعیف؛ مانند: انجیر، انار، بنفشه و… که ضرر چندانی ندارد. تأثیر گذاری قوی؛ مانند: زرشک و آویشن که مصرف مستمرش ضرر و خطر دارد.

  تأثیر گذاری خیلی قوی و آسیب رسان؛ مانند: زنجبیل و زنیان که ضرر دارد ولی مهلک نیست. تأثیر گذاری خیلی قوی و خطرناک؛ که مهلک هستند مانند سم ها و زهرها (اما در مواقع لزوم کاربرد درمانی دارند.)

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.