حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۹ 4 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 127 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • (بخش اول) شگفتی اداره کندوی عسل
  ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
  بازدید 1
  0
  عملکرد شگفت انگیز زنبوران عسل تمام شگفتی هایی که در روند ساخت عسل و یا نحوه ی اداره ی کندوی عسل وجود دارد ناشی از عملکرد شگفت انگیز زنبوران عسل است.
  ارسال توسط : نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص 20 با اندکی تغییر

  (بخش اول) شگفتی اداره کندوی عسل

  طبق تحقیقات گروه علمی سایت طب الابدان، تمام شگفتی هایی که در روند ساخت عسل و یا نحوه ی اداره ی کندوی عسل وجود دارد ناشی از عملکرد شگفت انگیز زنبوران عسل است. از این رو قبل از معرفی فرآورده ی زنبور عسل به معرفی خود زنبور عسل می پردازیم:

  در بین زنبورهای عسل مهم ترین فرد که تمامی زنبورها بر محور زندگی او زیست میکنند، ملکه ی کند و می باشد.

  موریس مترلینگ دانشمند بلژیکی در این باره مینویسد

  ملکه یگانه مادر سکنه ی شهر و یگانه جانور ماده ای است که در شهر عسل از عشق برخوردار می شود. ملت او، وی را دوست میدارند و محترم می شمارند ولی هرگز فراموش نمی کنند که عزت و شرف ملکه مربوط به وظیفه ای است که از جهت حفظ نژاد بر عهده دارد.»

  افراد دیگر خانواده زنبور عسل

  در مورد افراد دیگر این خانواده ی بزرگ که بیشترین آنها زنبورهای کارگر می باشند. باید گفت که نقش اصلی ادارهی کندو و پرورش اعضای جدید را زنبورهای کارگر بر عهده دارند. زنبورهای کارگر می توانند در مورد پرورش زنبورها به طور سلطنتی (به طوری که بعدأ مبدل به ملکه شوند) یا عادی (به طوری که بعدأ مبدل به زنبور کارگر شوند) تصمیم بگیرند. به طور کلی هنگامی که گل های اهلی زیاد باشد و در مراتع ومزارع نیزگلهای وحشی زیاد یافت شود زنبورها به تعداد افراد خانوادهی سلطنتی می افزایند یا در عدم وجود شرایط فوق بر تعداد زنبورهای کارگر افزوده میشود.

  موریس مترلینگ در جای دیگر می گوید

  «حتی اگر گفته شود که زنبور عسل دارای هیچ از این صفات (بدایع آفرینش) نیست اما باز ناچاریم که روح کندو یا بوفون طبیعت را تحسین و تمجید کنیم که با قوای مادی و طبیعی چنین بدایعی را در شهر عسل به وجود آورده و در هر حال چیزی وجود دارد که تحسین و تمجید ما را بر می انگیزد اعم از این که زنبور عسل یا «روح کندوه» و یا طبیعت باشد.»

  البته باید اضافه کرد که نظریات فوق در مورد روح کند و با نوای طبیعت از دیدگاه الهی همان روحی عامه است که خداوند بزرگ به زنبور عسل نازل فرموده است و همان گونه که در قرآن نیز آمده این نظم دقیق و کار حساب شده در نتیجه ی هدایت عامه ی الهی است که شامل حال موجودات جهان می شود.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.