چهارشنبه, ۷ آبان , ۱۳۹۹ 12 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 163 تعداد نوشته های امروز : 7 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • (بخش دوم) شگفتی اداره کندوی عسل
  ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹
  بازدید 4
  0
  عملکرد شگفت انگیز زنبوران عسل در روز مهاجرت زنبورها در درون کندو پرواز می کنند یا مثل خوشه بالا و پایین می روند و هیجان آنها طوری حرارت درون کندو را بالا می برد که بعضی از مومها آب می شوند
  ارسال توسط : نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص 20 با اندکی تغییر

  (بخش دوم) شگفتی اداره کندوی عسل

  گروه علمی سایت طب الابدان؛ مترلینگ در ادامه در مورد فصل مهاجرت زنبورها چنین می نویسد: «هنوز علامت مشخصی برای شروع مهاجرت در کندو و در بین ساکنین آن وجود ندارد با این حال در کندو هیجان شدیدی حکم فرماست. یکی از مظاهر این هیجان این است که در مواقع عادی، زنبور عسل به محض ورود به کندو دیگر از بالهای خود استفاده نمی نماید گویی فراموش کرده که بالی دارد و هر زنبوری بدون استفاده از بالهایش در محلی که مربوط به اوست قرار میگیرد و به انجام وظایفش می پردازد.

  روز مهاجرت زنبورها

  ولی در روز مهاجرت زنبورها در درون کندو پرواز می کنند یا مثل خوشه بالا و پایین می روند و هیجان آنها طوری حرارت درون کندو را بالا می برد که بعضی از مومها آب می شوند و بعضی از خانه ها شکل اصلی خود را از دست می دهد. ملکه، که در مواقع عادی هیچگاه از بخش های مربوط به خود خارج نمی شود در این هنگام به این طرف و آن طرف می رود و از روی زنبورها عبور می نماید و چند لحظه بعد زنبورها هیجان زده اطراف او حلقه می زنند.

  البته هنوز مشخص نیست که آیا ملکه در این حالت خود فرمان صادر می کند یا از فرمان دیگران اطاعت می نماید و این هیجان بین زنبورها آیا علامت غضب، اعتراض، استدعا و یا استرحام است. همچنین مشخص نیست آیا این هیجان و التهاب تحت تأثیر رفتار ملکه ایجاد می شود یا خود او نیز تحت تأثیر هیجان دیگران قرار میگیرد به هر حال آن چیزی که مشخص است این است که مهاجرت زنبورهای عسل همواره بر خلاف میل ملکه صورت میگیرد.

  فرمان مهاجرت

  زنبورها ملکه را دوست میدارند و وجود او را برای بقای جامعه لازم می دانند و عملا او را به عنوان موجودی می شناسند که از جای دیگر فرمان می گیرد. با مطالعات دقیقی که انجام شده این نکته اثبات شده است که فرمان مهاجرت از طرف ملکه صادر نمی شد بلکه در این جا نیز روح الهام شونده بر کندو فرمان مهاجرت را صادر می نماید و ملکه هم مثل دیگران از این فرمان اطاعت می کند. در نهایت این که، هنوز کاملا مشخص نیست که در موسم کوچ پیام رفتن چگونه به همه ی زنبوران میرسد و آیا این یک حس غریزی است یا اعمالی مکانیکی و شرایط محیطی بر آن مؤثر می باشد».

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.