حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۹ 4 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 127 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • دانستنی های زنبور عسل
  ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۶:۰۳
  بازدید 0
  0
  زنبور عسل زنبور عسل ممکن است به رنگ های سیاه، قهوه ای، زرد، طلائی و دو رنگ (ترکیبی از رنگهای زرد و طلائی) باشد که رنگ های خاکستری و زرد آن، نژادهای بسیار مهم را تشکیل میدهند
  ارسال توسط : نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : به نقل از مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص 32 با اندکی تغییر

  دانستنی های زنبور عسل

  به تحقیق گروه علمی سایت طب البدان، زنبور عسل ممکن است به رنگ های سیاه، قهوه ای، زرد، طلائی و دو رنگ (ترکیبی از رنگهای زرد و طلائی) باشد که رنگ های خاکستری و زرد آن، نژادهای بسیار مهم را تشکیل میدهند که به زنبور کارنیولا و قفقازی موسومند. و نژاد زردرنگ آنها به ایتالیایی نام برده شده اند. ملکه نیش دارد ولی نمی زند. تخم های ملکه که نطفه ندارد زنبور نر و آنها که نطفه دارند کارگر یا ملکه می شود، از این رو اگر ملکه در مدت ۴-۶ هفته ای که فحل است جفتگیری نکرد تمام فرزندانش زنبور نر می شود و این کندو بی ارزش است.

  هر زنبور نر دویست سلول نر برای بارور کردن ملکه آماده می سازد.

  ملکه در سن ۱۵-۱۷ روزگی – زنبورهای کارگر در سن ۲۱ روزگی – زنبورهای نر در سن ۲۴ تا ۲۶روزگی بالغ و کامل می شوند.

  کسی که مجبور است دست به کندو بزند باید قبل از رسیدن به کندو دست خود را با صابون بشوید تا زنبوران را آلوده و مبتلا نسازد. همین طور ابزاری که به کندو می خورد باید همیشه ضدعفونی باشد.

  کسی که با زنبور به خشونت رفتار کند او را نیش می زند. زنبور بدون جهت نیش نمی زند باید با او خوش رفتاری کرد و اگر زنبوران عادت به نیش زدن پیدا کردند نیش زن خواهند شد. به عنوان مثال چون زنبوران بوی زنبور کندوی بیگانه را می شناسند او را به کندوی خود راه نمی دهند. کسی که دست به زنبور کندویی زده باید دست خود را بشوید و به کندوی دومی دست بزند تا زنبوران به او نیش نزنند و اگر این عمل تکرار شود زنبوران نیش زن خواهند شد.

  کسی که عرق کرده و بودار است با چیزهای بودار خورده سعی کند به کندو دست نزند نانیش نخورد.

  هر زنبوری پس از نیش زدن می میرد. زنبوران هم، نژاد نجیب و نیش نزن – نانجیب و نیش زن دارند.

  از ابتدا همین که زنبوران در شکاف درخت جای می گرفتند بشر آن قطعه را از درخت بریده به خانه می آورد و کندوهای صنعتی اولیه چنین بودند.

  کندو به اشکال یک خانواری و چند خانواری نیز وجود دارد که دومی دارای طبقاتی است و هر طبقه ای مخصوص خانواری از زنبوران عسل.

  زنبورداران همیشه باید سعی کنند در خانوار ضعیف را یکی کنند تا یک خانوار نیرومند به وجود آورند.

  دانستنیهای کندوی زنبور عسل

  کندو را باید جایی گذارد که هنگام پرواز، زنبوران به سر و صورت مردم نخورند یعنی یا بر بلندی حداکثر دو متری باشد یا دو طرفشان طوری باشد که به بالا بیایند و پرواز کنند یا در فاصله ای از دیوار باغ باشند که هنگام بیرون رفتن از باغ صاحب زنبور، ارتفاع گرفته باشند.

  کندو باید جایی باشد که باد و طوفان واردش نشود بلکه اگر سوراخش به طرف شرق یا جنوب باشد که آفتاب در آن بتابد نیکوست.

  بیماری های زنبور عسل

  زنبوران ممکن است به بیماریهای: اسهال، ناخوشی های روده و جرب زنبور مبتلا شوند. صاحب زنبور اگر دید کنار سوراخ یا دیوار کند و چندین زنبور مرده است باید بداند که از سرما مرده اند ولیکن اگر تعدادی زنبوران در وسط کند و افتاده اند و تعدادی هم هستند که نمی توانند پرواز کنند و عده ای هم خارج شده بر زمین نشسته و قدرت پرواز ندارند باید آن کندو را با دود گوگرد از بین برد تا به کندوهای دیگر سرایت ننماید.

  هر چه جمعیت کند و بیشتر باشد نسبت برداشت عسل در زمستان کمتر است زیرا جمعیت، آنان را گرم می کند و کالری غذائی کمتری لازم دارند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.