پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹ 13 ربيع أول 1442 تعداد کل نوشته ها : 163 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4×
 • آمار سایت

 • واقعه معراج پیامبر(ص) و توصیه به حجامت
  ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۶:۰۵
  بازدید 21
  3

  واقعه معراج پیامبر(ص) و توصیه به حجامت رسول مکرم اسلام (ص) در حدیث شب معراج می فرماید : وقتی که به آسمان هفتم صعود داده شدم هیچ ملکی از ملائک از من گذر نکردند مگر اینکه گفتند : ای محمد (ص) حجامت کن و امتت را به حجامت کردن و خوردن سیاه دانه و قسط […]

  ارسال توسط :

  واقعه معراج پیامبر(ص) و توصیه به حجامت

  رسول مکرم اسلام (ص) در حدیث شب معراج می فرماید :

  وقتی که به آسمان هفتم صعود داده شدم هیچ ملکی از ملائک از من گذر نکردند مگر اینکه گفتند : ای محمد (ص) حجامت کن و امتت را به حجامت کردن و خوردن سیاه دانه و قسط امر بفرما.

  در این حدیث پیامبر که از شرایط حاکم بر آسمان هفتم تصویر می فرماید فوق الاده حائز اهمیت و استثنایی است و این نشان دهنده ی عظمت و نقش مهم حجامت و سیاه دانه است و برای کسانی که اندک اعتقادی به وحی و الهام و مقامات معنوی دارند و از حداقل درک مفاهیم اعتقادی برخوردارند تنها همین حدیث کفایت می کند که اهمیت این سنت الهی را درک نموده و به آن توجه نمایند.

  حجامت هدیه ی شب معراج

  این سفر استثنایی که برای اسوه ی انسان ها، بهترین مخلوق خداوند تبارک و تعالی، اعظم و خاتم پیامبران در یک مرحله در طول تاریخ خلقت بشر اتفاق افتاده است و در مقامی که خداوند تبارک و تعالی میزبان و رسول گرامی اسلام (ص) میهمان است و حاضران پیامبران و ملائکه الله می باشند، تنها هدیه مادی برای امت اسلام حجامت و سیاه دانه است که در راستای هدایای معنوی و آیات الهی دیگری که حضرت مشاهده فرموده است مورد نیاز بشر تشخیص داده شده و توسط ملائکه الله در آسمان هفتم تأکید و توصیه گردیده است.

  حجامت و بیماری های روان:

  امام صادق (ع) در حدیثی می فرماید: حجامت در سر شفای هفت بیماری است که از آن جمله بیماری جنون نیز نام برده شده است

  لازم به توضیح است که نقش حجامت در درمان بیماری های روانی به صورت بسیار مفصلی در کتب طب سنتی مانند قانون در طب نوشته شیخ الئیس ابو علی سینا و سایر کتب آمده است که در اینجا فقط روایات مربوط به حجامت نقل می گردد از ذکر آنها خودداری می کنیم و در بخش حکیمان در سایت به صورت مفصل به آن می پردازیم.

  حجامت و افزایش بینایی در روایاتی که پیرامون نقش حجامت در بینایی بیان گردیده است، به نقل از رسول خدا (ص) آمده است بهترین عید، عید حجامت است که چشم را جلا می بخشد و بیماری را می زداید.

  در روایت دیگری از امام صادق نقل است که هر کس حجامت کند و به خون اولین محجمه خود نگاه کند از آبریزش چشم ایمن می گردد تا حجامت دیگر فرا برسد.

  و همچنین در حدیثی که حجامت سر را شفای هفت نوع بیماری شمرده است، نابینایی چشم را یکی از بیماری هایی دانسته است که با حجامت سر درمان می گردد.

  حجامت و غلّیان خون

  در حدیثی که در بخش پیشگیری نقل شد، آمده؛ حجامت کنید، قبل از اینکه غلّیان خون، شما را بکُشد و در حدیث دیگری از رسول خدا (ص) نقل است وقتی که خون بر هر یک از شما غلبه کرد حجامت کند در هر روزی که میسر شد و آیه الکرسی را بخواند و از خداوند طلب خیر کند و بر محمد (ص) و آل او صلوات بفرستد.

  امام رضا (ع) می فرماید: حجامت بین دو کتف برای رفع خفقانی که از امتلاء و حرارت ایجاد گردیده است منفعت دارد.

  حجامت اطفال

  امام صادق می فرماید: وقتی که طفل به چهار ماهگی رسید هر ماه وی را در موضع نُقره (گودی گردن) حجامت کنید که این کار باعث حذف لعاب بدن و کاهش حرارت سر و بدن طفل می گردد.

  این حدیث در کتب کافی و وسائل الشیعه نیز نقل گردیده است.

  حجامت و تقویت عقل و حافظه

  امام صادق به نقل از پدران خود می فرماید که امیر المؤمنین (ع) فرمودند: به درستی که حجامت بدن را صحت می بخشد و موجب افزایش عقل می گردد.

  حضرت امیر المؤ منین (ع) در چهار صد دستوری که موجب اصلاح دین و دنیای مؤمن می گردد حجامت را موجب صحت بدن و افزایش عقل شمرده است.

  و همچنین امام صادق در حدیثی می فرماید: حجامت عقل را افزایش می دهد و موجب افزایش قدرت حافظه می گردد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.