حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ 18 رجب 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  کندو سازی زنبور عسل
  ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
  بازدید 69
  0
  کندو سازی زنبور عسل پایان مهاجرت زنبورها به ندرت به نابودی ختم می شود. اغلب پیشاهنگان که مأموران اکتشاف هستند با یافتن مکان مناسب به ملکه و زنبوران دیگر اطلاع می دهند که این مکان یا طبیعی است یا انسانی آن را تهیه کرده است.
  نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص 25با اندکی تغییر

  کندو سازی زنبور عسل

  با توجه به تحقیقات سایت طب البدان؛ پایان مهاجرت زنبورها به ندرت به نابودی ختم می شود. اغلب پیشاهنگان که مأموران اکتشاف هستند با یافتن مکان مناسب به ملکه و زنبوران دیگر اطلاع می دهند که این مکان یا طبیعی است یا انسانی آن را تهیه کرده است. به هر حال زنبورها وارد مکان جدیدی که به عنوان کندو انتخاب نموده اند، می شوند. و کندو سازی زنبور عسل شروع می شود.

  ساختن خانه ی جدید

  کندویی که زنبورها برای لانه گزینی انتخاب کرده اند در حقیقت با تلاش خودشان «کندو» می شود و گرنه در بدو ورود، کندوی آنها عبارت است از حفره ای بدون موم و عسل. از این رو زنبورها شروع به ساختن خانه ی جدیدشان می نمایند؛

  آنها که زودتر به سقف رسیدند با پاهای جلوی خود آویزان می شوند و سپس زنبورهای بعدی به ردیف اول متصل می شوند و این عمل ادامه می یابد تا ساختاری از زنبورها به شکلی تشکیل می شود در این حالت تعدادی از زنبورها به نظافت کندو مشغول شد عده ای دیگر درزها و شکافهای کندو را مسدود می سازند به تدریج فعالیت زنبورها در آوردن شهد گل ها آغاز می شود و بنیان خانه ی جدید با اولین محموله های شهد به این ترتیب گذاشته می شود.

  اگر کار بر همین روال ادامه یابد ساختن کندو تقریبا سه ماه به طول می انجامد اما ممکن است در بعضی موارد عسل و موم در اختیار زنبورها قرار داده شود که در این صورت کار کندوسازی زودتر خاتمه می یابد.

  کندو سازی زنبور عسل

  بنای خانه از سقف

  نکته ی ظریفی در شروع خانه سازی زنبورعسل وجود دارد که به شرح زیر میباشد:همان طور که گفته شد زنبورها خانه سازی خود را از سقف شروع میکنند که قرآن کریم در این مورد لفظ «یعرشون» را به کار برده است:

  وأوحى ربک إلى النحل ان اتخذی من الجبال یبوتا و من الشجر و مما یعرشون

  و پروردگار تو به زنبور عسل، وحی الهام غریزی کرد که از پاره ای کوه ها و از برخی درختان و آنچه داربست میسازند، خانه هایی برای خود درست کن.

  معجزه علمی قرآن

  که با کمی تفکر دقیق در آن می توان نحوه ی خانه سازی زنبور عسل را از این لفظ دریافت و این نیز موردی دیگر از معجزات علمی قرآن کریم به شمار می رود. از دیگر موارد می توان به فاصله ی زمانی میان نقل مکان زنبور عسل و شروع بهره برداری او از گل های جدید اشاره کرد.

  همان گونه که گفته شد به طور طبیعی حدود دو یا سه ماه طول می کشد که کندوی جدید زنبور عسل ساخته شود و در این مدت توجه عمده ی زنبورها به کار ساخت و ساز است و پس از این فاصله ی زمانی بهره برداری از گل ها آغاز می شود.

  «قرآن کریم» نیز با اشاره ی بسیار ظریفی وجود این فاصله ی زمانی را یادآور شده است. «ثم کلی من الثمرات» در این بخش از آیه ۷۰ سوره نحل کلمه ی ثم، به معنی «سپس» نشان دهنده ی این مطلب است که استفاده ی زنبورها از «ثمرات طبیعی» بلافاصله پس از لانه گزینی آغاز نمی شود بلکه یک فاصله ی زمانی در بین آن وجود دارد. و این موضوع نیز شاهدی دیگر بر لطایف قرآنی است که در زمینه ی حقایق علمی و طبیعی وجود دارد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.