حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ 18 رجب 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  چگونگی تبدیل شهد به عسل
  ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۷:۳۰
  بازدید 68
  2
  تبدیل شهد به عسل زنبور عسل از گلی به گل دیگر پرواز کرده، شهد آنها را با خرطوم خود می مکد و قبل از بازگشت به کندو کیسه ی عسل خود را پر می سازد. ولی این شهد گل، عسل نیست. شهد گل قبل از هر چیز، یک آب قنددار است.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : عسل تالیف دکتر حسین خیراندیش 51-52

  چگونگی تبدیل شهد به عسل

  طبق تحقیقات گروه علمی سایت طب الابدان؛ در فرآیند تبدیل شهد به عسل، زنبور عسل از گلی به گل دیگر پرواز کرده، شهد آنها را با خرطوم خود می مکد و قبل از بازگشت به کندو کیسه ی عسل خود را پر می سازد. ولی این شهد گل، عسل نیست. شهد گل قبل از هر چیز، یک آب قنددار است.

  الف: نظرات گوناگون

  بنابراین، این زنبور است که واقعا عسل را از طریق تغلیظ و تبدیل بیوشیمیایی که انسان از مدت ها قبل راز آن را کشف کرده است می سازد. البته برخی مسایل در مورد عسل تا حدودی مبهم هستند. آیا عسل یک تولید گیاهی است یا یک ماده ی حیوانی؟ اهمیت متقابل شهد و زنبور در تحول آن چیست؟ آیا باید گفت که زنبور عسل را حمل می کند یا این که زنبور، عسل را می سازد؟

  در واقع، هر دو مورد صحیح است. بدون شهد، عسلی وجود نخواهد داشت و البته بدون زنبور هم همین طور. عسل در آن واحد هم یک ماده ی گیاهی و هم یک ماده ی حیوانی است. گیاه خواران عسل را مانند هر ماده ی حیوانی منع میکنند ولی در اروپا مغازه هایی هستند که به صورت مخفیانه! به گیاه خواران عسل می فروشند.
  به این ترتیب، آنها ارزش غذایی و درمانی عسل را قبول دارند ولی از نظر اخلاقی مجاز به پیشنهاد مستقیم آن نمی باشند.

  البته ما در این مسأله قضاوتی نمی کنیم ولی مطمئن هستیم که این مکمل گیاهی – حیوانی که توسط زنبور تهیه می شود، برای سلامتی دارای غنایی بسیار عالی است. اما واقعا این تبدیل چگونه انجام می شود؟

  ب: تغلیظ شهد

  کم شدن آب شهد و غلظت آن از نظر قند، دو پدیده ی همراه یکدیگر هستند که بر اساس اصل تروفالاکسی که در تمام حشرات اجتماعی نهادینه شده قرار دارد (زنبورها و مورچه ها). تروفولاکسی شامل مبادله ی مواد غذایی بین حشرات یک خانواده می باشد. هنگامی که زنبور جمع آوری کننده ی شهد به کندو باز میگردد، کیسه ی عسل او پر از شهد است. وی در کندو، شهد را مجددا بیرون آورده و در آن جا زنبور دیگری که در کندو بوده است، آن را در کیسه ی عسل خود می ریزد.

  شهد به عسل

  زنبور آورنده ی شهد مجددا برای جمع آوری شهد به پرواز در می آید و دیگر، مسایلی که در کندو میگذرد به او مربوط نمی شود. زنبوری که عسل او را تحویل گرفته بود، به نوبه ی خود آن را مجددا روی زبان یکی دیگر از کارگران می ریزد.

  این زنبور هم همین کار را با دیگری می کند و همین طور الى آخر. این گردش شهد از یک زنبور به زنبور دیگر، که نشانه ای از یک همکاری اجتماعی بسیار جالب در میان آنهاست، به تدریج همراه با کاهش آب شهد، آن را غلیظ می سازد. به تدریج که قند شهد قوام پیدا می کند، شهد به عسل تبدیل می شود.

  در این جا توضیحی در مورد تطابق لولای گوارشی زنبور برای تغلیظ شهد می دهیم. به دنبال دهان زنبور، مری قرار دارد که بر خلاف دستگاه گوارش انسان، مستقیما به معده نمی رود بلکه به محفظه ای وارد می شود که کیسه ی عسل نامیده می شود و در انتها توسط یک دهانه ی کوچک بسته شده است.

  این دهانه مانند یک سوپاپ، عبور مواد موجود در کیسه ی عسل را به سمت معده کنترل می کند. بنابراین، زنبور می تواند با میل و ارادهی خود شیره را در مسیر دهان به کیسه ی عسل به حرکت در آورد به صورتی که معده ی او خارج از این مسیر قرار بگیرد.

  ولی در جریان این جذبها و دفع های متوالی که باعث تغلیظ شهد می شود، یک جریان تبدیلی نیز انجام میگیرد که بدون آن، عسلی وجود نخواهد داشت بلکه تنها بخش مهمی از آب شهد گرفته خواهد شد.

  ج: تبدیل شهد

  در جریان تغلیظ، زنبورها مقداری از ترشحات غددبزاقی خود را با شهد مخلوط می سازند. این ترشحات، سرشار از عناصر تخمیرکننده و دیاستازهایی هستند که پلی ساکاریدهای شهد را به قندهای ساده یعنی فروکتوز و گلوکز تبدیل می کنند. مهم ترین این دیاستازها «انورتاز» نام دارد. به این ترتیب، تولید نهایی (اگر بخواهیم از اصطلاحات «صنعتی، استفاده کنیم) که از کارخانه ی زنبورها بیرون می آید،

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.