حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  هندوانه ابوجهل | حنظل | Colocynth
  ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
  بازدید 135
  3
  دایرة المعارف طب سنتی | مفردات گیاهی روغن حنظل، بیماری ها و دردهای سرد را بهبود می بخشد.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : مفردات دایره المعارف طب سنتی سید محمد علی سید نظری (ص 354 تا ص 356)

  هندوانه ابوجهل | حنظل | Colocynth

  نام فارسی: هندوانه ابوجهل

  نام عربی: الحنظل

  نام انگلیسی: Colocynth

  نام علمی: Citrullus Colocynthis از خانواده Cucurbitaceae

  نام های دیگر: خربزه روباه

  ماهیت

  حنظل میوه گیاهی چندساله است که به صورت بوته ای کم ارتفاع و خزنده، روی زمین پخش می شود.

  ساقه های این گیاه، نسبتا کلفت و کرک دارند و می توانند به اشیای اطراف خود بپیچند. سطح مقطع ساقه های این گیاه ، معمولا چندضلعی و گاه دایره ای شکل است.

  برگ و گل

  برگ های گیاه حنظل، دارای بریدگی ها و کنگره ها است که این بریدگی ها، برگ ها را به قسمت ها کوچکتری تقسیم می کند. شکل کلی برگ ها، تقریبا مثلثی شکل و کشیده است. برگ های گیاه حنظل، کرک دارند و به صورت متناوب رشد می کنند.

  گل های گیاه حنظل، زرد، کوچک و کمی کرک دارند و هر گل، پنج گلبرگ بیضی شکل دارد.

  میوه

  میوه گیاه حنظل، کروی شکل و اندازه پرتقال است. پوست نازک و صاف این میوه، ابتدا سبز پررنگ می باشد و روی آن لکه هایی کم رنگ و راه راه دیده می شود؛ ولی پس از میدان کامل، به زرد یا نارنجی می گراید. ظاهر میوه حنظل، شبیه هندوانه است؛ ولی بسیار کوچک تر. گوشت میوه آن، ابتدا سفید مایل به سبز کم رنگ است و طعمی بسیار تلخ دارد، ولی پس از رسیدن کامل، خشک می شود. درون میوه، تعداد زیادی تخم قهوه ای، براق ، قطره ای شکل و نوک دار وجود دارد که تقریبا به تخم های سیب شبیه اند.

   

  مواد تشکیل دهنده

  در گیاه حنظل، ماده ای تلخ، گلوکوزید کولوسنتین وکولوسنتتین وجود دارد. میوه گیاه حنظل، حاوی گلوکز، آلفا پینوسترول و مواد تلخ متبلور است. در گوشت میوه آن، آلفا الاترین، هنتر یا کونتان، یک فیتوسترول. روغن تلخی به نام سینبیتول و مخلوطی از چند اسید چرب وجود دارد. آب گوشت میوه رسیده این گیاه حاوی آلفا الاترین، سیترولین، سیتروئن و اسید سیترولیک است.

  در تخم های میوه حنظل، حدود ۱۵ درصد روغن ثابت ، یک فیتوسترولین، دو هایدرو کربن، یک ساپونین، آلکالوئید. گلیکوزید و تانن وجود دارد. میوه نرسیده گیاه حنا، حاوی پی هیدروکسی بنزیل متیل استر است. در ریشه گیاه حنظل، مواد آلفا الاترین، هنتریاکونتان و چند ساپونین وجود دارد.

   

  افعال و خواص

  حنظل، محلل، مقطع، مسهل انواع بلغم، جاذب اخلاط بلغمی از اعماق بدن و مخرج دیدان است. تخم حنظل، مسهل و مقی، است.

  خوردن حنظل، بیماری های سرد سر، سردرد، شقیقه، فالج، لقوه ، صرع، فراموشی، نزله مزمن چشم، استسقاء، جده ام. داء الحیه، داء الفیل، بواسیر و بیماری های سوداوی را بهبود می بخشد. حنظل در سرد مزاجان و افراد بلغمی، باعث باز شدن دهانه عروق و جریان خون صالح می شود.

  عصاره گوشت میوه حنظل یا آب آن، برای بیماری حصبه، شبه حصبه و دیفتری مفید است، چند مرتبه خوردن حنظل و ضماد آن بر کف پا، جذام را بهبود می بخشد. خوردن حنظل پخته شده در آب عسل، مسهل کیموس غلیظ است.

  سعوط آب تازه حنظل برای زردی چشم مفید است . اگر حنظل را در روغن زیتون بجوشانید، سعوط آن سدد مغزی را می گشاید و قطور آن درد گوش را تسکین می دهد. چنانچه در وسط حنظل خالی، سرکه بریزید و آن را بجوشانید، مضمضه این سرکه، مقوی لثه است و درد دندان را تسکین می دهد.

  حقنه حنظل، مسهل بسیار قوی است. حقنه آب جوشانده حنظل، فلج، قولنج بلغمی، قولنج ریحی، عرق النساء ، درد کفل و درد پشت را بهبود می بخشد. بخور حنظل، مدر حیض است. تمریخ حنظل بر دندان، باعث سهولت در کندن آن می شود. طلای حنظل سبز و تازه ، برای عرق النساء و دردهای سرد مفید است. اکتحال خاکستر حنظل برای سیاه کردن چشم ازرق بسیار مفید است.

  خوردن دو درهم برگ خشک حنظل با نشاسته و صمغ عربی، به رفع اسهال سوداوی کمک می کند. خوردن دو درهم برگ خشک حنظل با افتیمون و انیسون و ایارج، برای مالیخولیا، صرع، داء الحیه، جذام و بیماری های سوداوی مفید است. ضماد برگ حنظل با آب و نشاسته، خون ریزی و ورم را بهبود می بخشد.

  نوشیدن جوشانده ریشه حنظل، باعث تحلیل خون منجمد می شود و برای استسقاء، داء الفیل و گزیدگی عقرب مفید است. جوشاندن ریشه گیاه حنظل در سرکه و مضمضه آن، درد دندان را تسکین می دهد.

  اگر تخم حنظل را چند مرتبه بشویید و در آب نمک بخیسانید تا تلخی اش از بین برود؛ سپس بکوبید و با شیر وخرما بجوشانید، خوردن آن باعث سلامتی بدن می شود.

  روغن حنظل، بیماری ها و دردهای سرد را بهبود می بخشد. نوشیدن یک درهم روغن حنظل، باعث اسهال بلغم و اخراج اقسام کرم معده و امعاء می شود. قطور روغن حنظل برای وزوز گوش و کشتن کرم گوش مفید است. حقنه روغن حنظل، قولنج را برطرف می کند.

  تمریخ روغن حنظل بردندان، باعث تسکین درد آن می شود. تدهین روغن حنظل با کیسه صفرای گاو برناف، مخرج اقسام کرم معده و امعاء است. طلای روغن حنظل، ریزش مورا برطرف می کند.

   

  محل رویش
  صحرای بزرگ آفریقا، هند، پاکستان ، و ایران در استان های بوشهر و سیستان و بلوچستان.
  اجزای مورد استفاده و مشتقات
  ریشه، برگ، میوه، تخم و روغن.
  طبیعت
  درجه چهارم گرم و درجه دوم خشک.
  نفع خاص
  به عنوان کاهش دهنده قند خون
  مقدار مصرف
  گوشت آن از نیم درهم تا یک درهم.
  مضرات
  حنظل در گرم مزاجان باعث اضطراب، سردرد، بیماری های معده، بیماری های مقعد و دل پیچه می شود. فرزجه حنظل، مسقط جنین است. تخم حنظل باعث سرگیجه می شود.
  مصلحات و تدابیر
   صمغ عربی، کتیرا، نشاسته. صمغ عربی، باعث ضعف عملکرد حنظل می شود؛ ولی کتیرا قوت آن را بیشتر می کند. حنظل باید در هوای سرد و به صورت سفوف خورده شود؛ در غیر این صورت، باعث دل پیچه، سحج و پارگی امعاء می شود.
  بدل
  کرچک، هم وزن آن اسفند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.