حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام
  ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
  بازدید 152
  3
  حجامت در فقه فراگیری این سنت در جامعه اسلامی در حد وسیعی بوده و به عنوان یک سنت کاملا رایج در روابط اجتماعی و درمانی جامعه جای داشته است و فقهای اسلام مباحث دقیقی را پیرامون ضوابط و شرایط اجرایی آن مطرح ساخته اند.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (103 تا 105) و (107 تا 109)

  مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام

  پرداخت اجرت حجام و امر به تخفیف مالیات

  روایاتی وجود دارد که نشان می دهد، رسول اکرم (ص) حجامت فرموده و امر کرده است تا از مالیات حجام بکاهند.

  روایت است که ابوطیبه رسول گرامی اسلام (ص) را حجامت کرد. حضرت اجرت او را پرداخت و امر کرد تا سرپرستانش از مالیات او بکاهند و اگر اجرت حرام بود، حضرت به حجام عطا نمی فرمود. مضمون دو حدیث فوق توسط ائمه و فقها نقل شده است.

  مطالعات گروه علمی سایت طب الابدان نشان می دهد؛ برای بررسی احادیث و روایات پیرامون حجامت به مباحث فقهی این موضوع توجه می کنیم. در این بحث سعی شده است حتی الامکان تمامی نظرات فقهای اسلام مورد استناد قرار گیرد.

  تعمق در مباحث و دقت فقها در مباحث مربوط به این موضوع نشان می دهد که فراگیری این سنت در جامعه اسلامی در حد وسیعی بوده و به عنوان یک سنت کاملا رایج در روابط اجتماعی و درمانی جامعه جای داشته است و فقهای اسلام مباحث دقیقی را پیرامون ضوابط و شرایط اجرایی آن مطرح ساخته اند.

  در جهت توجیه شرایط اجرایی با استفاده از احادیث و روایات بحث های دامنه داری را طرح نموده اند. در بیشتر نظرات فقهی ویژگی های درمانی حجامت و تأثیرات شفابخشی آن نیز ذکر گردیده است.

  حجامت

  در این جمع بندی مباحث فقهی کاملا تفکیک گردیده و عین نظرات نقل شده است و لذا در این کتاب که به عنوان کتاب مرجع احادیث و روایات مربوط به حجامت در نظر گرفته شده است، تمامی مباحث فقهی نیز تقدیم می گردد.

  لکن در ترجمه فارسی سعی می شود که جمع بندی موضوعات با توجه به محتوای نظرات ارایه گردد و از ترجمه تفصیلی متون صرف نظر گردد.

  کسانی که مایل باشند تفصیل مباحث فقهی را مورد مطالعه قرار دهند، می توانند به متون عربی آن که در کتاب دیگری جمع آوری گردیده و موضوع بندی شده است مراجعه نمایند. و یا با توجه به فهرست راهنما، به کتب مأخذ مراجعه فرمایند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.